Pierwsze dni chodzenia do przedszkola są dla dziecka niezwykle ciężkim czasem. Nowe miejsce, zupełnie obce do tej pory, nieznane otoczenie – panie opiekunki i dzieci, które czasami zaskakują swoim zachowaniem, zupełnie odmiennym względem naszej pociechy. Najważniejsze jest wyczucie, jak również stopniowe przygotowanie malca do tych zmian, jeszcze przed udaniem się do przedszkola. Dobrze jest opowiadać dziecku, co go czeka w przedszkolu, zachęcać do rozmów i podkreślać dobre strony tej sytuacji. Dodatkowym plusem jest dziecko w rodzinie, które chodzi już do przedszkola, jego opowieści o pozytywnej atmosferze dodatkowo zachęcą malucha.

Na początku warto wybrać się razem z dzieckiem do przedszkola, aby obserwować jak przebiegają zajęcia. Można wówczas zachęcić dziecko do brania udziału w zabawach, zapewniając iż mama/tata będzie obecna w pobliżu. Bardzo ważne, aby w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu nie spotkało dziecka żadne przykre doświadczenie, które może wiązać się z późniejszą niechęcią do tego miejsca. Pamiętajmy, iż budowanie wspólnych relacji i więzi z nowym otoczeniem musi potrwać, dlatego należy dać dziecku czas na oswojenie się.

Rodzice powinni być dobrymi słuchaczami oraz zachęcać malca do rozmów i zwierzeń, aby nie skrywało swoich emocji i strachu. Gdy dziecko będzie czuło wsparcie i zrozumienie w rodzicach dużo łatwiej będzie mu sprostać nowym wyzwaniom. Bardzo istotne jest, aby zachęcać malca do zabaw z rówieśnikami, aby malec nie bał się kontaktów z innymi dziećmi i nowych przyjaźni.

Dobrym pomysłem są zajęcia ruchowe dla małych dzieci, które prowadzone są w wielu miastach już od wieku niemowlęcego do przedszkolnego. Zajęcia prowadzone są w grupie dzieci pod okiem animatora, uczestniczą w nich również rodzice, wspólnie bawiąc się z dziećmi. Dziecko oswaja się w grupie rówieśniczej, nawiązuje pierwsze znajomości, uczy się zabawy i współpracy w grupie, co w późniejszym czasie – przedszkola bardzo ułatwia mu nawiązywanie nowych relacji z innymi dziećmi. Znaczącym plusem uczęszczania na takie zajęcia jest nie tylko rozwój ruchowo-społeczny naszej pociechy, ale również pogłębianie bliskości dziecka z rodzicem.

Każde dziecko przechodzi przez etap niechęci do przedszkola, co najczęściej wiąże się ze strachem i obawami przed nowym miejscem, rozłąką z rodzicami, nowymi kontaktami z innymi dziećmi i opiekunami. Ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do kolejnego etapu w jego życiu, jakim jest pójście do przedszkola, częste rozmowy z dzieckiem i zrozumienie jego obaw bądź problemów w relacjach z dziećmi.

Jak Wasze dziecko reaguje na przedszkole? Jeśli wzbrania się przed pójściem – jak je przekonujecie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego dziecko nie lubi chodzić do przedszkola?
Następny artykułJakie przedszkole wybrać?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here