Dziecko Jaka muzyka klasyczna dla dzieci?

Jaka muzyka klasyczna dla dzieci?

-

Na postawione pytanie istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź: każda. Zaleca się słuchanie przez dzieci muzyki klasycznej w ogóle. Inna sprawa, na ile okaże się ona dla owych szkrabów interesująca, łatwo przyswajalna, itd. Zakładając, że zaczniemy puszczać swoim pociechom niektóre nadmiernie skomplikowane kompozycje współczesne, możemy w ten sposób szybko zniechęcić potencjalnego miłośnika gatunku.

Gdy mowa więc o dobieraniu muzyki klasycznej dla dziecka, niech będzie ona taką, w której określnik odnosi się również do daty powstania. Poprzestańmy na dawnych mistrzach. Puszczajmy dzieciom Mozarta, Beethovena, Haydna, Chopina, itd. Wybitnych twórców jest wielu. Starajmy się stworzyć pewien przekrojowy, reprezentatywny wybór, jeżeli naszą ambicją będzie zapoznanie dziecka z szerokim repertuarem. Niech znajdzie się miejsce zarówno dla kompozycji na sam fortepian, jak i tych rozpisanych na całą orkiestrę, łatwo strawnych utworów, jak i skomplikowanych fug. Obcowanie ze zróżnicowanym zbiorem pomoże rozwinąć nie tylko zdolności intelektualne pociechy, lecz również wpłynie dodatnio na jego słuch muzyczny. Kto wie, może sam zapragnie nauczyć się grać na którymś z instrumentów, który usłyszy?

Jeżeli nie chcemy samodzielnie eksperymentować z wybieraniem utworów, to możemy zdać się na ofertę wydawniczą skierowaną do osób potrzebujących w tym zakresie. Dobrym punktem wyjścia, pierwszą składanką muzyki klasycznej (jakkolwiek dziwnie nie brzmiałoby to zestawienie) dla naszego dziecka powinna być „Klasyka Bobasa”, przygotowana przez holenderskiego kompozytora Raimonda Lapa. Jak widać po samym tytule, te same tytuły polecane są zarówno dla niemowląt, jak i dla większych dzieciaków. Zresztą, również dorośli z przyjemnością mogą (i powinni) ich słuchać. Muzyka klasyczna ma bowiem to do siebie, że jest uniwersalna.

Jakiej muzyki słuchają Wasze dzieci? Czy mają swoje ulubione utwory? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Artur Jabłoński

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Polsce? – Park Miniatur w Inwałdzie

Nie trzeba wcale wybrać się w podróż dookoła świata, aby zobaczyć egipskie piramidy, Koloseum czy mur chiński. Wystarczy przyjechać do Parku Miniatur w Inwałdzie koło Wadowic.

Jakie są tryby fotografowania?

W większości lustrzanek i niektórych aparatach kompaktowych występują cztery podstawowe tryby fotografowania, nazywane czasami systemami automatycznego naświetlania obrazu. Są to: tryb programowy, tryb preselekcji przysłony, tryb preselekcji czasu naświetlania oraz tryb manualny.

Zobacz też

Śni mi się rozstanie z chłopakiem – co to znaczy?

Większość ludzi przywiązuje do swoich snów dużą wagę, są one bowiem częścią naszego życia wewnętrznego, komunikują ukryte pragnienia i pomagają nam zrozumieć samych siebie. Dlatego sen o rozstaniu z chłopakiem może wzbudzić w dziewczynie pewien niepokój. Co może oznaczać takie marzenie senne?

Waporyzacja maksimum korzyści „w chmurze”

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z waporyzacją, przeważnie podchodzą do niej z pewną rezerwą. Najczęściej zastanawiają się tym,...

Bluza adidas Originals – modny, praktyczny i wygodny strój

Bawełniana bluza to doskonały wynalazek, jeżeli chodzi o garderobę. Doceniają ją zarówno Panie, jak i Panowie – szczególnie w...

Może Cię zainteresuje: