Dziecko Jaka muzyka klasyczna dla dzieci?

Jaka muzyka klasyczna dla dzieci?

-

Na postawione pytanie istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź: każda. Zaleca się słuchanie przez dzieci muzyki klasycznej w ogóle. Inna sprawa, na ile okaże się ona dla owych szkrabów interesująca, łatwo przyswajalna, itd. Zakładając, że zaczniemy puszczać swoim pociechom niektóre nadmiernie skomplikowane kompozycje współczesne, możemy w ten sposób szybko zniechęcić potencjalnego miłośnika gatunku.

Gdy mowa więc o dobieraniu muzyki klasycznej dla dziecka, niech będzie ona taką, w której określnik odnosi się również do daty powstania. Poprzestańmy na dawnych mistrzach. Puszczajmy dzieciom Mozarta, Beethovena, Haydna, Chopina, itd. Wybitnych twórców jest wielu. Starajmy się stworzyć pewien przekrojowy, reprezentatywny wybór, jeżeli naszą ambicją będzie zapoznanie dziecka z szerokim repertuarem. Niech znajdzie się miejsce zarówno dla kompozycji na sam fortepian, jak i tych rozpisanych na całą orkiestrę, łatwo strawnych utworów, jak i skomplikowanych fug. Obcowanie ze zróżnicowanym zbiorem pomoże rozwinąć nie tylko zdolności intelektualne pociechy, lecz również wpłynie dodatnio na jego słuch muzyczny. Kto wie, może sam zapragnie nauczyć się grać na którymś z instrumentów, który usłyszy?

Jeżeli nie chcemy samodzielnie eksperymentować z wybieraniem utworów, to możemy zdać się na ofertę wydawniczą skierowaną do osób potrzebujących w tym zakresie. Dobrym punktem wyjścia, pierwszą składanką muzyki klasycznej (jakkolwiek dziwnie nie brzmiałoby to zestawienie) dla naszego dziecka powinna być „Klasyka Bobasa”, przygotowana przez holenderskiego kompozytora Raimonda Lapa. Jak widać po samym tytule, te same tytuły polecane są zarówno dla niemowląt, jak i dla większych dzieciaków. Zresztą, również dorośli z przyjemnością mogą (i powinni) ich słuchać. Muzyka klasyczna ma bowiem to do siebie, że jest uniwersalna.

Jakiej muzyki słuchają Wasze dzieci? Czy mają swoje ulubione utwory? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Artur Jabłoński

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wybrać kijki trekkingowe?

Wybierasz się w góry i chcesz przy okazji poprawić kondycję i samopoczucie, może lubisz wolny czas spędzać na długich spacerach na przykład po plaży, a chcesz przy okazji schudnąć? Jeśli tak, to nie zapomnij zabrać ze sobą kijków trekkingowych. No tak, tylko co to takiego kijki trekkingowe?

Sposób na matowe włosy – Videoporada

Matowe, pozbawione blasku, z wyblakłym kolorem i jak tu robić wrażenie? Zacznij od zapoznania się z radami eksperta. Pielęgnacja + zmysłowa fryzura.

Zobacz też

Jak piec mięso w piekarniku?

Polacy uwielbiają mięsne potrawy. Mało kto potrafi się oprzeć takiemu aromatycznemu i soczystemu kawałkowi mięsa. A jeśli do tego zostaną podane młode ziemniaczki i kolorowe warzywa, to będzie to wyśmienity obiad.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: