Dziecko Karmienie piersią – jak zatrzymać laktację?

Karmienie piersią – jak zatrzymać laktację?

-

Podjęłaś decyzję o zakończeniu karmienia piersią? Musisz pamiętać, że zatrzymanie laktacji nie następuje od razu – to proces, który może trwać przez wiele miesięcy. Wystarczy jednak zastosować kilka wskazówek, dzięki którym będzie to łatwiejsze i szybsze.

To, jak przebiegnie zatrzymanie laktacji, zależy od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa poziom prolaktyny, ale nie bez znaczenia jest też częstotliwość karmień.

Stopniowe odstawienie dziecka od piersi

Najprostszym sposobem na zatrzymanie laktacji jest stopniowe odstawianie dziecka od piersi. Takie podejście pozwala uniknąć niepotrzebnych zastojów pokarmu, a i też przygotowuje malucha do spożywania posiłków stałych.

Decydując się na odstawienie dziecka od piersi, pamiętaj aby w zamian za porcję mleka zaoferować inny posiłek. Rób to stopniowo, aby maluch mógł przyzwyczaić się do nowego rytmu karmień.

Ponadto zwróć uwagę na to, aby przerwy między karmieniami były jak najdłuższe. To, w połączeniu z krótszym czasem ssania piersi, pomoże zatrzymać laktację.

Pomocny napar z szałwii

Napar z szałwii słynie ze swojego działania hamującego laktację. Trzeba tylko pamiętać o regularnym wypijaniu – 2-3 razy dziennie. Pozwoli to na stopniowe zmniejszenie produkcji mleka – bez konieczności stosowania środków farmaceutycznych oraz bez obaw o pojawienie się symptomów zastoju pokarmu.

Podobnie działa herbatka z mięty pieprzowej oraz napar z korzenia pietruszki.

Korzystaj z laktatora

W zatrzymywaniu laktacji pomocny może okazać się laktator. Przydaje się wówczas, gdy chcesz wydłużyć przerwy między karmieniami, a w piersiach zgromadziła się spora ilość pokarmu.

Korzystając z laktatora, odciągaj wyłącznie tyle mleka, aby poczuć ulgę. Całkowite opróżnienie piersi będzie skutkować nakręceniem laktacji – da więc efekt odwrotny do zamierzonego.

Kiedy sięgnąć po preparaty na zatrzymanie laktacji?

W aptece dostępnych jest wiele środków farmaceutycznych, które pomagają zatrzymać laktację. Są to m.in. bromergon, parlodel, bromocorn – ich działanie polega na zahamowaniu wydzielania prolaktyny. Należy jednak po nie sięgać wyłącznie w ostateczności, ponieważ są to leki wywołujące wiele skutków ubocznych, takich jak np. zawroty głowy, nudności.

Leków na zahamowanie laktacji nie można przyjmować „na własną rękę”. Trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ ich stosowanie nie zawsze musi być koniecznością. Zwykle specjaliści zalecają takie preparaty wówczas, gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Cellulit – jak się pozbyć?

Gdy tkanka tłuszczowa niewłaściwie jest rozmieszczona pod skórą to mamy do czynienia z cellulitem. Wyglądem nasza skóra przypominać zaczyna skórkę pomarańczy (nieestetyczne pofałdowanie). Główna przyczyna jego powstawania jest zmiana poziomu hormonów (estrogenu) w naszym organizmie.

Jak skompresować zdjęcia?

Jeżeli chodzi o kompresję na etapie aparatu, to nie zalecam jej stosowania. Chyba, że zdjęcia nie będą miały dla nas dużej wartości i jesteśmy absolutnie pewni, że nigdy nie będziemy chcieli wywoływać ich na papierze w dużym formacie. Oczywiście, kompresja zdjęcia zwiększy użyteczność karty pamięci, na której będzie można zapisać o wiele więcej zdjęć, a także prędkość zapisu zdjęć wzrośnie, jednak wszystko to kosztem jakości naszych fotografii.

Zobacz też

Jak dobrze prowadzić dom?

Prowadzenie domu jest swoistą sztuką. Coraz więcej osób zaczyna doceniać korzyści płynące z przebywania w uporządkowanym i przytulnym domu. Każdy ma bowiem takie pragnienie, żeby po pracy, po zajęciach na uczelni czy też po spacerze z dziećmi po parku wrócić do miejsca, w którym panuje ład i harmonia.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: