Gdy dziecko zaczyna często kłócić się z innymi, bardzo ważne jest, aby zadbać o częste rozmowy z malcem. Rodzice powinni nauczyć dziecko, iż jeżeli ma inne zdanie powinien bronić je argumentami, a nie krzykiem i zdenerwowaniem. To ważne, aby dziecko wiedziało w jaki sposób może walczyć o swoje zdanie. Pamiętajmy, iż etap ten sam nie minie, dlatego tak ważna jest obserwacja i interwencja rodziców.

Jeżeli dziecko kłóci się i reaguje agresją w stosunku do rodziców i dorosłych należy natychmiast zareagować i wytłumaczyć dziecku, iż krzykiem nic nie zdziała, gdyż to ono ma słuchać dorosłego, a nie na odwrót. Dziecko powinno wiedzieć, iż jeżeli się z czymś nie zgadza, ma prawo powiedzieć spokojnie, co czuje, jednakże reagowanie złością i krzykiem jest nie do przyjęcia. Rodzice powinni uczyć dziecko, że tak samo jest w stosunku do rówieśników, dlatego ważne jest, aby pracować nad maluchem, by potrafiło bronić swojego zdania poprzez odpowiedni dobór argumentów.

Warto poprzez zabawy wzmacniać postawę dziecka, jego samoocenę oraz uczyć je odpowiedniego sposobu reagowania i okazywania emocji. Pamiętajmy, iż dziecko uczy się poprzez naśladownictwo, dlatego w pierwszej kolejności rodzice powinni zwrócić uwagę na siebie samych, w jaki sposób rozwiązują konflikty oraz radzą sobie z problemami. Dziecko obserwując rodziców, którzy są dla niego największym autorytetem naśladuje ich zachowanie i przejmuje postawy.

Gdy dziecko zaczyna walczyć o swoje robiąc się kłótliwe, należy szybko reagować, by takie zachowanie nie utrwaliło się w nim. Rodzice nie powinni reagować złością, ale zwrócić uwagę na własne relacje i sposób w jaki rozwiązują konfliktowe sytuacje. Ważne jest zachowanie cierpliwości i zdecydowane tłumaczenie dziecku, iż jego zachowanie jest niedopuszczalne i nie będzie tolerowane przez najbliższych. Uczmy dziecko innych sposobów na odreagowanie negatywnych emocji.

Macie problemy ze swoim dzieckiem? Od jakiego czasu? Jak reagujecie na jego zachowanie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułElektroniczna niania – czy warto? Opinie
Następny artykułPlan treningowy odchudzanie – jak ułożyć?

Sabina Maćkowicz - pedagog. Abolwentka Uniwersytetu Pedagogcznego w Krakowie. Od kilku lat pracuje z dziećmi, zaczynała jako opiekunka, poźniej wolontariuszka (m.in: w stowarzyszeniu Dać szansę). Doświadczenie zdobywała również w Dziennym Ośrodku Socjoterapii oraz Akademii Młodzieży.

 

Nasz specjalista o sobie:

Uwielbiam dzieci – ich spontaniczność i energię, a zarazem delikatność i kruchość. Od najmłodszych lat angażowałam się w różnego rodzaju akcje charytatywne i wolontaryjne. Pomagałam dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi. Etap ten był niezwykle trudnym doświadczeniem w moim życiu, ale także bardzo dużo mnie nauczył. Swój zawód wiążę głównie z wychowaniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak dziecko się rozwija i móc mu w tym pomagać ...Mieć w tym swój maleńki udział...

Mam wiele innych zainteresowań, które są dla mnie odskocznią od codzienności. W wolnych chwilach chętnie czytam. Literatura to jedna z moich pasji . Lubię także aktywny wypoczynek – wyjazdy i spacery po górach, a w zimie jazdę na snowboardzie.  Podróże i odkrywanie nowych miejsc, to coś co mnie bardzo uszczęśliwia – jest to niewątpliwie część mojego życia.

Od dziecka moim zamiłowaniem było pisanie – stąd wybór studiów dziennikarskich.  Pisząc mogę łączyć swoją wiedzę z umiejętnościami, co daje mi poczucie ogromnej samorealizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here