Dziecko Najistotniejsze momenty w rozwoju dziecka – wiedza niezbędna dla...

Najistotniejsze momenty w rozwoju dziecka – wiedza niezbędna dla mam

-

Kamienie milowe w rozwoju dziecka dotyczą jego zdolności społecznych, rozwoju mowy, nauki chodzenia. Osiągnięcie każdego z nich to niewątpliwie powód do świętowania, bo kolejna umiejętność przybliża dziecko do większej samodzielności. Już wkrótce twój maluch będzie biegał, jeździł na rowerku i przyswajał nową wiedzę w przedszkolu i szkole.

Fizyczny rozwój dziecka

Noworodek, który przychodzi na świat, jest całkowicie uzależniony od swoich rodziców i opiekunów. Jednak z każdym miesiącem zakres jego umiejętności się poszerza, aż w końcu trudno za maluchem nadążyć. Wśród kamieni milowych w rozwoju umiejętności fizycznych malca wyróżniamy:

 • – do 3. miesiąca życia: samodzielne unoszenie główki,
 • – do 4. miesiąca życia: trzymanie główki w pozycji pionowej,
 • – do 7. miesiąca życia: siedzenie z podparciem,
 • – do 9. miesiąca życia: siedzenie bez podparcia,
 • – do 11. miesiąca życia: stanie z pomocą opiekuna,
 • – do 13. miesiąca życia: raczkowanie,
 • – do 14. miesiąca życia: chodzenie z pomocą,
 • – do 17. miesiąca życia: samodzielne stanie,
 • – do 18. miesiąca życia: samodzielne chodzenie,
 • – do 20. miesiąca życia: bieganie.1

W międzyczasie u malca wykształcają się również ruchy precyzyjne, czyli chwytanie przedmiotów, wskazywanie ich, pomaganie w ubieraniu się.

Kamienie milowe w rozwoju mowy i umiejętności społecznych

Nauka mówienia i wyrażania swoich myśli nie jest łatwa i trwa przez kilka lat. Zanim jednak maluszek nauczy się w jasny i precyzyjny sposób komunikować swoje potrzeby i uczucia, wykorzystuje inne sposoby, aby to robić. Z początku jest to płacz i krzyk. W ten sposób niemowlę oznajmia, że jest głodne/ zmęczone/ przegrzane/ rozdrażnione/ ma kolkę/ potrzebuje więcej pieszczot i bliskości. To zapewne jeszcze nie koniec listy i chociaż często rodzicom trudno jest odgadnąć, o co tym razem chodzi ich maleństwu oraz jak mogą mu pomóc, dziecko nie potrafi wyjaśnić tego bardziej klarownie. Oczywiście w rozwoju zdolności komunikacyjnych pomaga mu rozwój fizyczny, gdyż dzięki gestom maleństwo może na przykład wskazywać palcem osoby lub obiekty, które wzbudzają jego zainteresowanie.

Kiedy dziecko zacznie mówić? Zanim z jego ust zaczną płynąć złożone zdania, maluch musi przejść przez następujące etapy:

 • – głużenie (do około 4. miesiąca życia),
 • – gaworzenie (do 9. miesiąca),
 • – mówienie pierwszych krótkich słów ze zrozumieniem (do 14. miesiąca życia),
 • – wykształcenie się „mowy dziecięcej” (do 24. miesiąca życia),
 • – wypowiadanie dwuwyrazowych zdań (do 30. miesiąca życia), a w kolejnych miesiącach zdań bardziej złożonych, składających się nawet z 4-5 wyrazów,
 • – umiejętność prowadzenia bardziej złożonych rozmów (do 5. roku życia – na tym etapie rozwoju słownik malca obejmuje około 2,500 słów).1,2

Jakie jeszcze momenty w rozwoju dziecka mają szczególne znaczenie?

Pierwszy krok, pierwsze słowo – zwykle o nich mówi się w kontekście kamieni milowych. Jednak jakie jeszcze momenty są szczególnie pamiętane przez rodziców? Na przykład pierwszy uśmiech, który powinien pojawić się już do 3. miesiąca życia.1 Uśmiech malca wygląda jeszcze piękniej, gdy wyrastają pierwsze ząbki, które pojawiają się między 5. a 10. miesiącem życia.3 Z pewnością wiele momentów, które rodzice zapamiętują na lata, to kwestia indywidualna. Wyjątkowe chwile na pewno warto dokumentować, celebrować, wspominać, bo są ważne nie tylko z powodów medycznych i pozwalają ocenić, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, ale też mają ogromną wartość sentymentalną.

Bibliografia:

 1. Krawczyński M. Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogram-prawidlowego-rozwoju-na-pierwsze-2-lata-zycia-dziecka Data dostępu: 16.08.2020.
 2. Speech development in children. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/speech-development-in-children Data dostępu: 16.08.2020.
 3. Adamowicz-Klepalska B. Ząbkowanie – rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych Data dostępu: 16.08.2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Imię dla dziecka

Wybór imienia dla naszego dziecka, to niezwykle istotna kwestia. Jeden błąd i możemy unieszczęśliwić naszą pociechę. Dokonując właściwego wyboru, kierujmy się dobrem dziecka, nie zaś fantazją i przesadną oryginalnością, za którą zapłaci dziecko.

Zaburzenia preferencji seksualnych – definicja, klasyfikacja

Zaburzenia preferencji seksualnych, zwane parafiliami, to rodzaj seksualnych zaburzeń na tle seksualnym. W zaburzeniu tym pojawienie się seksualnej przyjemności lub podniecenia pojawia się dopiero w momencie, gdy wystąpią specyficzne czynniki, np. pojawi się obiekt powodujący podniecenie, sytuacja lub pewien rytuał.

Zobacz też

Nauka masażu. Jak wygląda i czemu warto się na nią zdecydować?

Masażysta to coraz bardziej pożądany zawód. Coraz więcej czasu...

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: