Dziecko Najistotniejsze momenty w rozwoju dziecka – wiedza niezbędna dla...

Najistotniejsze momenty w rozwoju dziecka – wiedza niezbędna dla mam

-

Kamienie milowe w rozwoju dziecka dotyczą jego zdolności społecznych, rozwoju mowy, nauki chodzenia. Osiągnięcie każdego z nich to niewątpliwie powód do świętowania, bo kolejna umiejętność przybliża dziecko do większej samodzielności. Już wkrótce twój maluch będzie biegał, jeździł na rowerku i przyswajał nową wiedzę w przedszkolu i szkole.

Fizyczny rozwój dziecka

Noworodek, który przychodzi na świat, jest całkowicie uzależniony od swoich rodziców i opiekunów. Jednak z każdym miesiącem zakres jego umiejętności się poszerza, aż w końcu trudno za maluchem nadążyć. Wśród kamieni milowych w rozwoju umiejętności fizycznych malca wyróżniamy:

 • – do 3. miesiąca życia: samodzielne unoszenie główki,
 • – do 4. miesiąca życia: trzymanie główki w pozycji pionowej,
 • – do 7. miesiąca życia: siedzenie z podparciem,
 • – do 9. miesiąca życia: siedzenie bez podparcia,
 • – do 11. miesiąca życia: stanie z pomocą opiekuna,
 • – do 13. miesiąca życia: raczkowanie,
 • – do 14. miesiąca życia: chodzenie z pomocą,
 • – do 17. miesiąca życia: samodzielne stanie,
 • – do 18. miesiąca życia: samodzielne chodzenie,
 • – do 20. miesiąca życia: bieganie.1

W międzyczasie u malca wykształcają się również ruchy precyzyjne, czyli chwytanie przedmiotów, wskazywanie ich, pomaganie w ubieraniu się.

Kamienie milowe w rozwoju mowy i umiejętności społecznych

Nauka mówienia i wyrażania swoich myśli nie jest łatwa i trwa przez kilka lat. Zanim jednak maluszek nauczy się w jasny i precyzyjny sposób komunikować swoje potrzeby i uczucia, wykorzystuje inne sposoby, aby to robić. Z początku jest to płacz i krzyk. W ten sposób niemowlę oznajmia, że jest głodne/ zmęczone/ przegrzane/ rozdrażnione/ ma kolkę/ potrzebuje więcej pieszczot i bliskości. To zapewne jeszcze nie koniec listy i chociaż często rodzicom trudno jest odgadnąć, o co tym razem chodzi ich maleństwu oraz jak mogą mu pomóc, dziecko nie potrafi wyjaśnić tego bardziej klarownie. Oczywiście w rozwoju zdolności komunikacyjnych pomaga mu rozwój fizyczny, gdyż dzięki gestom maleństwo może na przykład wskazywać palcem osoby lub obiekty, które wzbudzają jego zainteresowanie.

Kiedy dziecko zacznie mówić? Zanim z jego ust zaczną płynąć złożone zdania, maluch musi przejść przez następujące etapy:

 • – głużenie (do około 4. miesiąca życia),
 • – gaworzenie (do 9. miesiąca),
 • – mówienie pierwszych krótkich słów ze zrozumieniem (do 14. miesiąca życia),
 • – wykształcenie się „mowy dziecięcej” (do 24. miesiąca życia),
 • – wypowiadanie dwuwyrazowych zdań (do 30. miesiąca życia), a w kolejnych miesiącach zdań bardziej złożonych, składających się nawet z 4-5 wyrazów,
 • – umiejętność prowadzenia bardziej złożonych rozmów (do 5. roku życia – na tym etapie rozwoju słownik malca obejmuje około 2,500 słów).1,2

Jakie jeszcze momenty w rozwoju dziecka mają szczególne znaczenie?

Pierwszy krok, pierwsze słowo – zwykle o nich mówi się w kontekście kamieni milowych. Jednak jakie jeszcze momenty są szczególnie pamiętane przez rodziców? Na przykład pierwszy uśmiech, który powinien pojawić się już do 3. miesiąca życia.1 Uśmiech malca wygląda jeszcze piękniej, gdy wyrastają pierwsze ząbki, które pojawiają się między 5. a 10. miesiącem życia.3 Z pewnością wiele momentów, które rodzice zapamiętują na lata, to kwestia indywidualna. Wyjątkowe chwile na pewno warto dokumentować, celebrować, wspominać, bo są ważne nie tylko z powodów medycznych i pozwalają ocenić, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, ale też mają ogromną wartość sentymentalną.

Bibliografia:

 1. Krawczyński M. Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogram-prawidlowego-rozwoju-na-pierwsze-2-lata-zycia-dziecka Data dostępu: 16.08.2020.
 2. Speech development in children. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/speech-development-in-children Data dostępu: 16.08.2020.
 3. Adamowicz-Klepalska B. Ząbkowanie – rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych Data dostępu: 16.08.2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak znaleźć dobrą agencję pośrednictwa pracy?

Jeżeli szukasz zatrudnienia za granicą i boisz się że źle trafisz, skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia jest świetnym pomysłem. Pamiętaj jednak żeby wybrać profesjonalną agencję która posiada wszelkie zezwolenia i certyfikaty. Oto kilka wskazówek jak nie dać się oszukać agencji pośrednictwa pracy.

Jakie łóżko do sypialni?

Zgodnie z wynikami badań, człowiek przesypia średnio jedną trzecią swojego życia. Niektóre osoby, które po raz pierwszy usłyszą ten fakt, postanowią po prostu ograniczyć sen, inne zaś wysnują zupełnie inny, jakże zresztą trafny, wniosek – czas kupić wygodne łóżko! Tej drugiej grupie osób podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze tego, jakby nie było, najważniejszego elementu wyposażenia sypialni.

Zobacz też

Zespół Angelmana – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Angelmana (ang. Angelman Syndrome, AS) jest chorobą o podłożu genetycznym związaną z zaburzeniem rozwoju i funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Jakie przysmaki treningowe pomogą w szkoleniu psa?

Nieodłącznym elementem szkolenia psa są rozmaite psie przysmaki. One służą do nagradzania pupila za poprawne zachowanie, a także motywują...

Może Cię zainteresuje: