Dziecko Rodzaje kół w wózkach dziecięcy – jaką spacerówkę wybrać?

Rodzaje kół w wózkach dziecięcy – jaką spacerówkę wybrać?

-

Rodzaj kół w wózku to jeden z czynników, który ma decydujący wpływ na funkcjonalność i wygodę użytkowania wózka dziecięcego. Odpowiedni rodzaj kół sprawi, że spacery będą przyjemnością. Wybierając wózek dla dziecka, warto poznać wszystkie rodzaje kół w wózkach i zastanowić się, jakie wybrać.

Rodzaj i wielkość kół w wózku dziecięcym powinny być dopasowane do rodzaju podłoża, po jakim wózek będzie najczęściej jeździł. Jeśli codziennie będziesz spacerować po drodze gruntowej, trudnym nierównym terenie, wybierz koła, które są dedykowane na taką właśnie drogę, czyli duże gumowe i pompowane. Na spacery po równych chodnikach i utwardzonych drogach wystarczą lekkie, niewielkie skrętne koła z nowoczesnej pianki. Poznaj wszystkie rodzaje kół w wózkach spacerowych i zdecyduj, jakie wybrać.

Rodzaje kół w wózkach dziecięcych

  • Koła gumowe pompowane

Duże gumowe pompowane koła są elastyczne, dzięki czemu łatwo dopasowują się do każdego terenu, zapewniając płynną komfortową jazdę nawet po nierównej i wyboistej nawierzchni. Koła pompowane zapewniają dodatkową amortyzację, dzięki czemu nawet na wyboistej drodze dziecko nie odczuwa wstrząsów. Zaletą gumowych pompowanych kół jest fakt, że doskonale sprawdzają się podczas spacerów w trudnym terenie, bez problemu pokonują pagórki, leśne ścieżki i wysokie krawężniki. Niestety gumowe pompowane koła czasem trzeba dopompować i nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, można przebić dętkę. Kolejna wada to waga, pompowane gumowe koła są znacznie cięższe od piankowych.

Gumowe koła doskonale sprawdzają się dla osób mieszkających poza miastem, spacerujących po nierównym terenie, leśnych ścieżkach czy wyboistych drogach. Przykładem wózka dziecięcego, który można używać nie tylko w mieście jest spacerówka Cybex Priam. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli klasy premium.  

  • Bezobsługowe koła piankowe

Bezobsługowe koła piankowe, to koła wykonane z nowoczesnej pianki, niektóre koła piankowe powstają z połączenia pianki i kauczuku. Ten rodzaj kół jest bezawaryjny i bezobsługowy. Kół piankowych nie można przebić i nie trzeba pompować. Koła piankowe są bardzo lekkie, więc wózek dla dzieci z takimi kołami doskonale się sprawdzi w przypadku osób, które mieszkają w bloku bez windy i codziennie znoszą wózek i wnoszą na górę.

Koła piankowe najlepiej sprawdzają się podczas spacerów na równej nawierzchni, miejskich chodnikach, drogach utwardzonych czy posadzkach sklepowych. Nie nadają się natomiast na drogi gruntowe i wyboiste. Koła piankowe, mimo że nie można ich przebić, są nieodporne na uszkodzenia mechaniczne, podobnie jak w przypadku kół pompowanych należy omijać gwoździe, rozbite szkło, gdyż na kole mogą powstać ubytki. Przykładem popularnej spacerówki z kołami piankowymi jest spacerówka oraz wózek 2w1 Cybex Balios

Koła piankowe najczęściej spotykamy w lekkich miejskich wózkach dziecięcych. Są doskonałym wyborem dla osób, które często przenoszą wózek, wnoszą na piętro, do komunikacji miejskiej. Największą zaletą kół piankowych jest mała waga, dobra przyczepność i bezobsługowe użytkowanie.

  • Bezobsługowe koła żelowe

Koła żelowe to nowoczesne koła, które sprawdzają się na każdym terenie, mają podobne właściwości jak pompowane gumowe. Koła żelowe doskonale sprawdzają się na nieutwardzonych wyboistych drogach, leśnych ścieżkach. Podobnie jak gumowe dodatkowo amortyzują wózek, zapewniając dziecku komfort nawet podczas spacerów po trudnym terenie. Ten rodzaj kół jest bezawaryjny i bezobsługowy, kół żelowych nie pompujemy i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z zewnątrz wyglądają jak zwykłe koła pompowane, ponieważ wierzchnia warstwa to guma, jednak nie posiadają pompowanej dętki. Koła żelowe są wypełnione specjalnym żelem, który zapewnia im bezawaryjność. Minusem kół żelowych jest waga, są znacznie cięższe niż koła piankowe i droższe od dwóch poprzednich rodzajów kół.

Koła żelowe warto wybrać, jeśli trasa codziennych spacerów przebiega po nierównym wyboistym terenie lub leśnych ścieżkach. Wózków dla dzieci na żelowych kołach nie polecamy, jeśli mieszkasz w bloku bez windy lub często będziesz pokonywać bariery architektoniczne, ponieważ koła żelowe są ciężkie.

Jaki rodzaj kół wybrać?

Na rynku są trzy rodzaje kół w spacerówkach, często rodzice pytają jakie koła wybrać. Najlepsze, czyli maksymalnie dopasowane do rodzaju nawierzchni, po której najczęściej będziesz spacerować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kim jest doula?

Doula jest osobą udzielającą wsparcia emocjonalnego i zarazem praktycznych wskazówek kobiecie rodzącej. Wydaje się, że podobną rolę pełnią podczas porodu położne. Czym więc różnią się funkcje położnej i douli?

Co grozi za rozpowszechnianie cudzego utworu?

Rozpowszechnianie cudzych utworów może być przestępstwem - maksymalna kara w tym wypadku wynosi nawet 5 lat więzienia.

Zobacz też

Jak powiedzieć mężowi o ciąży?

Wreszcie oczekiwane dwie kreski na teście ciążowym. Jak powiedzieć o tym ojcu dziecka? Jeśli czekaliście na to oboje, nie ma powodu aby się bać. Jeśli nie wiesz natomiast jaki jest jego pogląd na dziecko w waszym domu może pojawić się lęk. W jednym i w drugim przypadku należy pomyśleć jak oznajmić to kochanej osobie. Oczywiście zdarzają się kobiety „w gorącej wodzie kąpane”, które wybiegają z testem w ręce, rzucają się na szyję i krzyczą - mamy dziecko!

Wybieramy wannę do domu

Kto z nas nie lubi długich, relaksujących kąpieli? Wanna to jeden z najważniejszych łazienkowych (choć nie tylko) elementów. Oferta...

Ginekomastia – gdzie szukać pomocy

Zaburzenia hormonalne pojawiają się w populacji dość często. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, inne...

Może Cię zainteresuje: