Istnieje szereg objawów wskazujących na obecność alergii. Po aplikacji leku wywołującego alergie, zazwyczaj pojawia się wysypka pod różną postacią: czerwonych plamek, swędzących bąbli, plam znacznych rozmiarów bądź grudek. Mogą wystąpić obrzęki – na ustach, języku, rękach. Innymi objawami są: wysoka temperatura, obrzęknięte stawy lub dolegliwości ze strony układu oddechowego, na przykład duszności. Na szczęście dość rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Mimo charakterystycznych objawów, wytypowanie sprawcy wystąpienia reakcji alergicznej może być trudne. O ile nie ma wątpliwości w przypadku reakcji następującej bezpośrednio po podaniu leku, o tyle opóźniona, kilkudniowa reakcja może niejednoznacznie wskazywać na działanie leku.

Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie podawania dziecku antybiotyku, zwłaszcza penicyliny wraz z jej pochodnymi. Oczywiście, reakcje alergiczne pojawiają się po wielu innych lekach. Sprawcą są nawet konserwanty i barwniki wzbogacające skład leków. Silne reakcje mogą wystąpić również w związku z zastosowaniem leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Dzieci mogą reagować nadwrażliwością również na leki zawierające paracetamol. Działanie uczulające odnotowywane jest nawet w przypadku herbaty z malin, kopru czy dziurawca. Alergia kontaktowa natomiast występuje zwykle po zastosowaniu preparatów (w postaci na przykład maści lub kremów) na skórę. Faktem jest jednak, że środki doustne, w odróżnieniu od stosowanych miejscowo lub dożylnie, uczulają najczęściej.

Gdy zauważymy, że maluch źle zareagował na zaaplikowany lek, natychmiastowo należy przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Niekiedy sytuacja wymaga podania leków antyhistaminowych, innym razem sterydów. W sytuacji wstrząsu anafilaktycznego dziecko musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, gdyż niezbędne jest leczenie antywstrząsowe.

Uwaga!

Książeczka zdrowia jest dokumentem, w którym lekarz powinien wpisać stwierdzoną alergię. Jest to bardzo ważne, gdyż nie wszyscy rodzice pamiętają, na co ich dziecko ma alergię.

Znaleźliście się kiedyś w sytuacji, kiedy dziecko zareagowała uczuleniem na podany lek? Jakie miało objawy? Co zrobiliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKłótnie rodzeństwa – jak im zapobiegać?
Następny artykułJak otulać noworodka?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here