Wysypka alergiczna charakteryzuje się małymi czerwonymi krostkami lub obejmuje większe obszary, gdy wypryski zlewają się ze sobą. Bez podjętej interwencji stan skóry pogarsza się. Dzieje się tak zazwyczaj w wyniku drapania zmian przez dziecko. Swędzenie potrafi być uporczywe, a podrażniane wypryski pękają, zaogniając zmiany. O zakażenie nietrudno. Podstawowym źródłem tego rodzaju wysypki są wszelkiego rodzaju uczulenia (na pokarmy, stosowane w praniu ubranek proszki i płyny do płukania, kosmetyki). Alergenami są często składniki otoczenia, między innymi pyłki roślin, kurz czy sierść zwierząt. Wysypka przybierać może formę bąbli, niestety zawsze swędzących. Nierzadko towarzyszą im objawy dodatkowe: katar, kaszel, uczucie duszności, ogólnie pogorszone samopoczucie.

Podstawowymi schorzeniami, w których pojawia się wysypka alergiczna, są atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz pieluszkowe zapalenie skóry. W przypadku AZS mamy do czynienia ze suchą skórą oraz grudkami o silnym świądzie pojawiającymi się na policzkach, twarzy oraz w zgięciach łokci i kolan. Pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane zaognionym odparzeniem pupy u dzieci noszących pieluchy. Wysypce również towarzyszy pieczenie, ból i podwyższona temperatura.

Przeciwdziałanie opiera się na stosowaniu maści lub kremów łagodzących swędzenie. Lekarz zalecić może podanie leków antyhistaminowych.

Wysypka plamista jest zazwyczaj objawem chorób wirusowych, na przykład gorączki trzydniowej czy różyczki. W trzydniówce wysypka pojawia się wraz z ustępowaniem wysokiej (ok. 40oC) gorączki. Na tułowiu, głowie, rękach, nogach można zauważyć jasnoróżowe plamki, nie wymagające jednak leczenia. Różyczka charakteryzuje się drobną, czerwoną wysypką na całym ciele.

Wysypka grudkowa jest typowa dla choroby bakteryjnej, zwłaszcza płonicy (szkarlatyny). Chorobę wywołują paciorkowce. Początkowo zarażona osoba skarży się na gorączkę i ból gardła, potem dochodzi wysypka – drobna i czerwona, zlewająca się w grupy na całym ciele.

Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa występuje zwłaszcza w przypadku ospy wietrznej. Plamki i grudki przechodzą w fazę pęcherzyków. Półpasiec jest natomiast chorobą pojawiającą się u osób, które przeszły wcześniej ospę.

Wasz maluch ma wysypkę? Jaką? Podejrzewacie przyczynę jej pojawienia się? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAlergia skórna u dzieci – objawy
Następny artykułCo, jak widzi noworodek?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here