Dziecko Zabawy dla rocznego dziecka

Zabawy dla rocznego dziecka

-

Po ukończeniu szóstego miesiąca życia znacznie rozbudowuje się zestaw czynności, które dzieci mogą wykonywać, aby cudownie spędzać czas. Niemowlęta w tym wieku zaczynają samodzielnie siadać i przemieszczać się, dzięki czemu bardzo poszerzają swój zakres eksploracji. Maluchy coraz śmielej poznają otaczający świat. Można stworzyć ku temu warunki. Kładziemy wtedy przed dzieckiem, najlepiej na podłodze, przedmioty o różnej fakturze, na przykład gąbkę kąpielową, szczotkę do włosów, kłębek wełny, drewnianą łyżkę, itd. Szkrab będzie miał wielką radość, móc dotykać te wszystkie przedmioty. W razie potrzeby warto go zachęcać, przesuwając danym przedmiotem po wierzchu dłoni.

Pierwszy rok życia to również czas oswajania się z kuchnią i niemal całym, a przynajmniej tym możliwym do oglądania i badania, wyposażeniem. Dzieci uwielbiają ponadto, gdy przedmioty wydają różne dźwięki. Naszym zadaniem jest ustawienie przed maluchem na podłodze różnych akcesoriów kuchennych: garnka z pokrywką, plastikowych, dużych misek, sitek, lejków, łyżek i chochli. Wspólnie tworzona z dzieckiem orkiestra, na pewno będzie dla niego świetnym doświadczeniem. Warto jest pokazywać jak różne dźwięki otrzymuje się, uderzając w poszczególne elementy.

Czynnością, przy której wykonywaniu, dziecko potrafi spędzać dużo czasu, jest przekładanie elementów z pojemnika do pojemnika. W tym celu ustawiamy dwa pudła, jedne z klockami i drobnymi zabawkami, drugie puste. Pokazujemy jak przekładać przedmioty. Z pewnością malec odkryje ogromną radość z pchania pojemnika przed sobą, bądź z wysypania całej zawartości na podłogę. Można też pociągnąć dalej zabawę, chowając mniejsze zabawki w kieszeniach lub pod bluzką i zachęcając dziecko do szukania. Za każdy odnaleziony przedmiot trzeba bić brawo lub pokazywać, gdzie przedmiot był schowany, ze słowami „a kuku”.

Zabawa w „a kuku”, z różnymi odmianami i wariacjami, jest kolejną świetną zabawą dla roczniaka. Wiele dzieci uwielbia się chować. Można zrobić z tego udane zajęcia dla całej rodziny. Jeden z rodziców z maluchem na ręku chowa się, drugi – szuka, głośno komentując. Nie trzeba długo czekać, by z miejsca ukrycia dobiegł śmiech zachwyconego dziecka! Oczywiście, powinna nastąpić zmiana osoby szukającej. Fajnie jest też chować się z rodzicem pod kołdrą lub kocem. Zabawa przednia! Również sam maluch chętnie będzie się chował, chociażby zasłaniając się pieluszką tetrową.

Maluszki uwielbiają także teatrzyki. Warto jest wykorzystać do tego pluszaki i odgrywać między nimi scenki i dialogi. Ponieważ dzieci lubią zazwyczaj zabawy paluszkowe, a więc krótkie rymowanki z jednoczesnym pokazywaniem na palcach, można samodzielnie wykonać zabawną kukiełkę. W tym celu na każdym palcu starej rękawiczki trzeba wyszyć buźkę lub stworzyć ją, naklejając guziki jako oczy i różnokolorową wełnę jako włosy.

Dobre są także zabawy z wykorzystaniem ruchu – ze skulaniem się, łaskotaniem, przeciskaniem przez duże pudło czy pokonywaniem stosu poduszek. Maluch z pewnością będzie zachwycony, gdy rodzice pobujają go w kocu. Koc trzeba ułożyć na podłodze, na nim kładzie się dziecko. Dwie osoby dorosłe, trzymając koc za rogi, unoszą go nieznacznie ponad powierzchnię podłogi i delikatnie bujają.

Warto jest spędzać czas z dzieckiem na oglądaniu książeczek. Trzeba dużo przy tym mówić, zadawać pytania, nazywać wskazywane przez malucha obrazki, opowiadać o dziejącej się akcji. Na rynku można nabyć również książeczki z wyciąganymi elementami – puzzlami. Szkraby lubię je wyjmować, przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę, aby elementy były duże.

Ukończenie pierwszego roku życia jest bardzo dobrym momentem na budowanie z klocków, podawanie maluchowi miękkiej i lekkiej piłki oraz na zabawy foremkami w piaskownicy. Zainteresowanym wszystkim wokół dziecku warto jest pokazywać wszystko to, co towarzyszy życiu codziennemu – obieranie warzyw, mieszanie składników na ciasto (w tym mąki), zamiatanie. Szkrab z pewnością będzie garnął się do dotykania wszystkiego, już teraz można uczyć go pomagania mamie w różnych czynnościach. Niektóre brzdące uwielbiają na przykład wkładać rzeczy do pralki do prania, a przy rozwieszaniu na suszarce, podawać je mamie. Przy okazji maluszki odkrywają cudowny przedmiot, jakim jest klamerka i którym można bawić się naprawdę długo i na różne sposoby (przekładać z pudełka do pudełka lub zdejmować zaczepione przez dorosłego na brzegu jakiegoś pojemnika).

Tak naprawdę nie potrzeba żadnych wielkich pomysłów, aby spędzić czas z dzieckiem w ciekawy sposób. Trzeba tylko bacznie obserwować, co wywołuje zainteresowanie u malucha i wykorzystać to w połączeniu z innymi czynnościami.

A w co lubi bawić się Wasz maluch? Jak go zajmujecie? Macie inne pomysły na zabawy z rocznym dzieckiem? Podzielcie się nimi!

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Modelowanie zachowań – co to, na czym polega?

Modelowanie zachowania to pojęcie wywodzące się z teorii społecznego uczenia się. Jej autor, Albert Bandura, między innymi zajmował się badaniem mechanizmów, które prowadzą do powstawania nowych sposobów zachowań u ludzi. Według jego koncepcji odpowiadają za to dwa podstawowe mechanizmy: uczenie się w oparciu o efekty własnych aktywności i poprzez modelowanie. Okazało się, że przeważającą część wyuczonych zachowań jest wynikiem obserwacji, a nie nauki w oparciu o konsekwencje własnych działań.

Jak samemu zrobić zielony dach?

Stworzenie zielonego dachu to bardzo modny sposób na powiększenie swojej działki oraz zaaranżowanie dachu budynku. Jeśli naszym marzeniem jest posiadanie zielonego dachu, powinniśmy o tym pomyśleć już na etapie projektowanie budynku. Odpowiednie warunki rozwoju roślin będą zapewnione tylko dzięki prawidłowemu przygotowaniu podłoża, drenażu itp. Zielone dachy dzielimy na ekstensywne i intensywne.

Zobacz też

Wykonanie instalacji odkurzacza centralnego

Samodzielny montaż instalacji odkurzania centralnego może wiązać się z utratą gwarancji udzielonej przez producenta na odkurzacz. Musimy o tym pamiętać, gdyż producenci wymagają, aby odkurzacz centralny montowały autoryzowane ekipy, co jednocześnie wpływa na większy koszt związany z zakupem i montażem całej instalacji. Montaż samodzielny nie jest trudny, lecz ważna jest świadomość ryzyka utraty gwarancji.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: