Pierwsze mleczne zęby pojawiają się zazwyczaj już u półrocznego bobasa. Do trzeciego roku życia gromadzi on cały zapas mlecznych ząbków. W 6-10 miesiącu pojawiają się siekacze. 14-20 miesiąc owocuje pierwszymi zębami trzonowymi, zaś 24-30 miesiąc drugimi zębami trzonowymi. U wielu dzieci pierwsze ząbki pojawiają się przed 6 miesiącem, zdarza się także, iż pojawiają się one dopiero na przełomie pierwszego i drugiego roku życia.

Objawy
Każde dziecko inaczej przechodzi etap ząbkowania. Niektóre bardzo łagodnie znoszą cały proces niemal bez bólu i innych fizycznych objawów. Najczęściej jednak niemowlęta są rozdrażnione, mają nieustanny ślinotok, często pojawia się także gorączka. Kiedy dziecko jest marudne i niespokojne warto zobaczyć, czy nie ma zmian na dziąsłach. Zarumienione tkliwe obszary są zwiastunem ząbkowania. Niestety, w czasie wyżynania się ząbków bardzo często dziecko traci apetyt oraz niespokojnie śpi. W przypadku bezsenności, idącej w parze z gorączką, należy podać dziecku syrop przeciwgorączkowy, który zbije temperaturę blokując jednocześnie ból. W skrajnych przypadkach ząbkowaniu towarzyszą wymioty, biegunka a nawet wysypka. Wówczas należy skonsultować się z pediatrą, który przepisze preparaty regulujące stan dziecka.

Jak pomóc dziecku?
Nie mamy wpływu na szybkość wyżynania się ząbków, dlatego jedyne, co możemy zrobić to ulżyć maluszkowi w cierpieniu. Wyżynanie się ząbków często wiąże się z bólem – warto, zatem poprosić pediatrę o żel chłodzący lub maść miejscowo znieczulającą. Smarowanie dziąsła przyniesie z pewnością ulgę. Pamiętajmy jednak o dokładnym umyciu rąk przed aplikacją preparatu, ponieważ rozpulchnione dziąsła można łatwo zainfekować, dotykając je brudnymi palcami.

Ulgę przyniesie dziecku także schłodzenie obolałego miejsca. W tym celu należy kupić odpowiednie gumowe gryzaki, które wypełnione są płynem. Czysty gryzak wkładamy do lodówki i schłodzony podajemy dziecku. Taki kompres uśmierzy ból przynosząc nieocenione ukojenie.

Znacie jakieś inne sposoby, jak ulżyć maleństwu podczas ząbkowania? Co jeszcze może pomóc?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego dziecko nie mówi?
Następny artykułZabawy z małym dzieckiem – przykłady

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here