Całościowe podejście do rekrutacji uczestników na szkolenie może obejmować dwa procesy. Pierwszy zaczyna się w momencie planowania oraz przygotowywania naszego przedsięwzięcia. Warto wtedy zwrócić uwagę na następujące elementy:

– sposób rekrutowania uczestników do zajęć należy zaplanować już na etapie przygotowywania projektu. Już warto się zastanowić, w jaki sposób będziemy chcieli znaleźć osób, które chcą wziąć udział w naszych zajęciach. Tym bardziej, iż jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niewłaściwy dobór grupy docelowej;

– do rekrutacji można się również przygotować na etapie organizowania szkolenia, wykorzystując do tych celów promocję (np. artykuły w gazetach). Chodzi tutaj o to, aby dotrzeć do jak największej grupy osób, potencjalnie zainteresowanych udziałem w szkoleniu. Do tych działań możemy przystąpić, gdy wiemy, że mamy przyznane środki finansowe lub mamy pewność, że szkolenie się odbędzie.

Drugi etap przeprowadzenia rekrutacji, wiąże się z formalnym ogłoszeniem naboru na szkolenie. W przypadku projektów finansowanych z środków europejskich sposoby rekrutowania są ściśle określone we wniosku, zaakceptowanym przez instytucję zarządzającą. Chętnych do udziału można szukać przez:

– ogłoszenia i artykuły ukazujące się w szeroko rozumianych mediach, czyli prasa, radio, telewizja;

– stronę internetową – powinna ona być na bieżąco aktualizowana i prowadzona w sposób, który przyciąga grupę docelową, do której skierowany jest nasz projekt;

– informowanie znajomych, czyli poczta pantoflowa;

– wieszanie informacji o naborze w miejscach czy szeroko rozumianych instytucjach – warto pamiętać, że należy je umieścić tylko tam, gdzie może ona zostać odczytana przez jak największą liczbę potencjalnych uczestników szkolenia. Sprawdza się również rozdawanie ulotek lub przynajmniej pozostawienie ich w widocznym miejscu. Informacje nie powinny być za długie, lecz z drugiej strony powinny zawierać najważniejsze informacje na temat szkolenia.

Czy znacie inne sposoby na prowadzenie skutecznej rekrutacji? Opiszcie je w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLimbo – jak zdobyć ostatnie ukryte trofeum?
Następny artykułAssassin’s Creed II – jak zabić 5 strażników jednocześnie?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here