Dla osób z mniejszych miejscowości, szkolenia e-learningowe są niekiedy jedyną dostępną formą pozyskiwania profesjonalnej wiedzy. Dla wszystkich uczestników stanowią też komfortową formę nauczania dzięki temu, że pozwalają zorganizować czas przeznaczony na naukę według własnych preferencji. Nie ma znaczenia czy mamy wolne poranki, czy dopiero późne wieczory. E-learning dopasowuje się do wszystkich potrzeb.

Językowe szkolenia e-learningowe są doskonałą alternatywą dla zabieganych. Pozwalają też na dostęp do nauki z każdego zakątka świata. Polski rynek tego rodzaju szkoleń nie jest jeszcze zbyt bogaty, szczególnie w kontekście sprawdzonych i profesjonalnych ofert, opartych na wieloletnim doświadczeniu. Nic dziwnego, bowiem e-learning w naszym kraju dopiero rozwija skrzydła. Jednak można znaleźć kilka ciekawych propozycji już teraz, także takich, które mogą pochwalić się referencjami znanych firm korzystających z tej możliwości doszkalania pracowników. W jaki sposób prowadzone są takie szkolenia?

Uwaga!

Niektóre szkolenia wzbogacone są o możliwość konsultacji z lektorem, na przykład poprzez Skype. Użytkownik kursu może wybrać odpowiadającą mu częstotliwość spotkań, zazwyczaj również ich termin. Konwersacje mogą odbywać się również w niewielkich grupach użytkowników, na zasadzie konferencji przez Skype. Korzystanie z takiej opcji obniża koszt spotkań.

Część propozycji szkoleń językowych opiera się na tradycyjnych platformach e-learningowych, a praca na nich polega na samodzielnym zapoznawaniu się z kolejnymi lekcjami kursu. Zazwyczaj przystąpienie do szkolenia poprzedza test diagnozujący poziom znajomości języka, którego nauka nas interesuje. Taką ankietę wypełniamy on-line, a jej wyniki stanowią podstawę do zakwalifikowania się na konkretny poziom kursu. Ograniczeniem tej metody jest brak możliwości sprawdzenia kompetencji posługiwania się językiem w mowie, jednak tą wadę posiadają często również testy przeprowadzane w tradycyjnych szkołach językowych. Praca ze szkoleniem e-learningowym przebiega według określonego przez szkołę schematu, zazwyczaj bazując na przechodzeniu pomiędzy poszczególnymi lekcjami zakańczanymi testem sprawdzającym przyswojenie materiału. Treść takich kursów stanowią najczęściej pliki multimedialne, filmy, nagrania audio, grafiki interaktywne, ankiety i całe bogactwo możliwych technik urozmaicających naukę.

Co myślicie o kursach językowych prowadzonych za pomocą metody e-learningu? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOutsourcing – co to jest?
Następny artykułExecutive coaching – definicja, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here