Działalność firm, szczególnie tych dużych, opiera się na bardzo szerokiej gamie procesów i zadań realizowanych w obrębie przedsiębiorstwa. Nie w każdym zakresie można być wyspecjalizowanym. Tak więc outsourcing pozwala na oddanie słabszych stron w ręce innych organizacji, które są fachowcami w swoich dziedzinach. Takie podejście może przyczynić się do redukcji kosztów lub zwiększenia konkurencyjności, dzięki podniesieniu jakości wykonywania pewnych zadań.

Uwaga!

Określeniu elementów, które mogą zostać oddane w „obce ręce” służy tzw. „core business” – zestawienie strategicznych dla organizacji misji i działań, również tych, które stanowią jej mocne strony i absolutnie nie mogą zostać oddelegowane poza jej podstawowe zarządzanie. To co znajduje się poza tym obszarem, może być rozpatrywane w kategoriach procesów, zadań czy funckji zdatnych do outsourcingu. Na przykład w wielu firmach świetnie sprawdza się outsourcing usługowy IT. Polega on na oddaniu całego zaplecza związanego z infrastrukturą informatyczną w ręce firmy profesjonalnie zajmującej się tą dziedziną.

Dzięki temu organizacja nie musi martwić się o tworzenie zespołu specjalistów nadzorujących i wspomagających pracę pozostałych pracowników, nie ma potrzeby tworzenia odrębnego działu IT. Takie rozwiązanie ma zastosowanie w małych i średniej wielkości firmach, które wymaga częstego i fachowego wsparcia, a jednocześnie przedsiębiorstwu nie kalkuluje się tworzenie odrębnej komórki do tych działań. W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych zastosowaniach outsourcingu, za wadę tego rozwiązania można uznać powstanie pewnego poziomu ryzyka wycieku informacji, które dla firmy są istotne lub nawet strategiczne.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega perswazja?
Następny artykułKursy językowe – e-learning

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here