To bardzo wysublimowana forma współpracy pomiędzy coachem a menadżerem, polegająca na zwiększaniu samoświadomości słabych i mocnych stron oraz stylów zachowań, motywowaniu do poszukiwania rozwiązań, pełniąca funkcję katalizatora dla oczekiwanych zmian.

Szkolenie dla najwyższej kadry menedżerskiej w formie executive coachingu odbywa się więc w pełni zindywidualizowanej formie. Proces ten rozpoczyna się od dogłębnej diagnozy potrzeb klienta, analizy jego atutów i ograniczeń, stylów przywódczych, poszukiwania obszarów, które należy rozwinąć, by osiągnąć oczekiwane rezultaty. Ta diagnostyka odbywa się z uwzględnieniem osobistych potrzeb menedżerów i istotnych dla nich wartości. To ważna perspektywa, która kreuje typ zarządzania lidera, wpływa na jego metody postępowania i wymaga uwzględnienia, by zachować komfort i wewnętrzną spójność pomiędzy pożądanymi a faktycznymi działaniami klienta.

Uwaga!

Executive coaching służy już nie szkoleniu, a osiąganiu mistrzostwa w dziedzinach takich jak zdolności zarządzania zespołem, myślenia strategicznego, zdolności przywódczych i komunikacyjnych, wywierania wpływu i perswazji czy podejmowania decyzji. Stanowi propozycję dla liderów, którzy potrzebują indywidualnie zaprojektowanego programu rozwoju własnych możliwości i pobudzenia do autorefleksji. Jest przydatnym narzędziem rozwoju zarówno w przypadku chęci dalszego rozwoju, jak i w sytuacjach impasu czy stagnacji zawodowej lub na etapach konieczności podjęcia strategicznych decyzji, dotyczących kierunku rozwoju kariery.

Executive coaching to również specyficzny rodzaj relacji pomiędzy coachem a menedżerem. Osoby należące do top managementu to ludzie o bogatych doświadczeniach. Ścieżka rozwoju jaką przeszli, mnogość sytuacji i wiedzy z jaką się zetknęli powoduje, że współpraca z nimi opiera się na niedyrektywnym podejściu. Organizując ten rodzaj coachingu dla swoich pracowników lub poszukując odpowiedniego coacha dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenia, biegłość w stosowaniu różnorodnych narzędzi diagnostycznych i elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta. Najistotniejsze jest jednak to, czy nasze postrzeganie tej osoby, jej odbiór i samopoczucie przy niej, pozwolą na pełny komfort i zaufanie, które są niezbędne do efektywnego przeprowadzenia executive coachingu.

Co myślicie o executive coachingu? Spotkaliście się z nim kiedyś? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKursy językowe – e-learning
Następny artykułSzkolenia z komunikacji wewnętrznej – na czym polegają?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here