Omawia się tu kwestie wszystkich działań dotyczących z przebiegiem tzw. procesu szkoleniowego, czyli wszystkich etapów prac nad realizacją projektu, od analizy potrzeb szkoleniowych, aż do ewaluacji. Na etapie analizy potrzeb szkoleniowych uczestników zapoznaje się z metodyką pozwalającą na diagnozę bieżącej sytuacji w przedsiębiorstwie, która pozwala na wyciągnięcie wniosków prowadzących do ustalenia obszarów kompetencyjnych, jakie wymagają uzupełnienia. W oparciu o te konkluzje opracowuje się cele szkoleniowe. Warto podkreślić, że cele te powinny być definiowane w maksymalnie precyzyjny sposób.

Takie podejście do nich końcowo pozwala na znacznie łatwiejszy pomiar efektywności podjętych działań. Istotnym zagadnieniem jest także zapoznanie przyszłych trenerów z zasadami dotyczącymi planowania harmonogramów szkoleń. Dobrze zbudowana struktura programu ma znaczący wpływ na jego skuteczność i atrakcyjność. Podobnie ważnym działaniem jest przekazanie szkolonym wiedzy o metodyce prowadzenia szkoleń, dostępnych narzędziach i możliwościach ich wykorzystania. Nie należy zapominać o sprawach związanych z przygotowaniem materiałów szkoleniowych potrzebnych do przeprowadzenia planowanych technik nauczania. Ich forma i właściwe stosowanie często sprzyja budowaniu odpowiedniego wizerunku trenera, tak samo jak kompetencje autoprezentacyjne, zarówno w odniesieniu do wyglądu, jak i prezentacji oraz wystąpień. Niezbędne jest też wyposażenie trenerów w znajomość narzędzi służących ocenie szkolenia.

Znaczną część zdolności trenerskich zajmują kompetencje miękkie. W zasadzie można się pokusić o twierdzenie, że to właśnie one kształtują profesjonalnego szkoleniowca. Wiedza teoretyczna dostępna jest dla każdego, nie każdy ma jednak predyspozycje do tego zawodu. Wiele elementów podlega jednak ćwiczeniu, więc jeśli ktoś jest zmotywowany do realizacji swojej kariery na drodze trenera, bardzo wiele zdolności można wykształcić lub odpowiednio podnieść ich poziom. Tak jest ze zdolnościami komunikacyjnymi, które są absolutnie podstawową i najważniejszą cechą szkoleniowca. Oczywiście jeśli ktoś jest chorobliwie nieśmiały czy nie czerpie przyjemności z kontaktów interpersonalnych, nawet najskuteczniejsze szkolenie dla trenerów nie przybliży go do możliwości zostania profesjonalnym szkoleniowcem.

Co jeszcze byście dodali? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKurs Business English – na czym polega?
Następny artykułSposoby na dofinansowanie szkoleń

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here