Kolejne poziomy nauki Business English pogłębiają kwalifikacje językowe. Na przykładzie LCCI-EFB można zobrazować to jako znajomość angielskiego niezbędną do stosowania na coraz to wyższych stanowiskach w hierarchii organizacji. EFB certyfikowany jest na czterech levelach. Pierwszy z nich to tzw. „poziom sekretarski”. Ukończenie tego kursu powinno zaowocować zdolnością do takiego używania języka, która sprawdzi się w wykonywaniu elementarnych prac biurowych. Podczas tych kursów uczestnicy uczą się podstawowego słownictwa związanego z biznesem, czytania ze zrozumieniem łatwych tekstów tematycznych, prowadzenia prostej korespondencji biurowej oraz pracy związanej z przetwarzaniem danych, wykresów i różnorodnych form wizualizacji informacji. Elementem takich szkoleń jest również zapoznanie uczestników z formułami grzecznościowymi stosowanymi w etykiecie biznesowej. Drugi poziom EFB określany jest jako „menedżerski”.

Tu poszerza się umiejętności o różnicowanie stopnia sformalizowania wypowiedzi i dokumentacji, płynnej dyskusji i prezentacji. Po ukończeniu trzeciego poziomu („dyrektorskiego”) od uczestników oczekuje się już bardzo szerokiego zasobu słownictwa, w tym specjalistycznego. Bardzo istotna jest tu także pełna płynność wypowiedzi i szybkiego konstruowania różnych sformułowań. Znajomość języka biznesowego na tym poziomie powinna być adekwatna do potrzeb stosowania w obcojęzycznym środowisku w stopniu naturalnej komunikacji. Ostatni, czwarty level EFB jest skierowany do osób chcących osiągnąć zdolności posługiwania się językiem na poziomie CPE dla języka angielskiego ogólnego, czyli takim, który odpowiada możliwościom tzw. Native Speaker.

Co myślicie o tym kursie? Uważacie, że jest przydatny? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFundraising – co to jest, na czym polega? Szkolenia z fundraisingu
Następny artykułSzkolenie trenerów biznesu

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here