Jedną z technik pomocnych w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami interpersonalnymi jest technika reframingu. Polega ona na przeramowaniu sytuacji, czyli po prostu nadaniu jej innej interpretacji. Zgodnie z założeniami NLP zachowania ludzkie znaczą tyle, ile znaczenia sami im nadajemy. Każdą sytuację możemy odebrać zupełnie inaczej, w zależności od perspektywy, z jakiej na nią spojrzymy. Reframing może być stosowany w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich to zmiana znaczenia. Załóżmy, że nasz małżonek ma tendencje do częstego wydzwaniania do nas, kiedy odbywamy podróże służbowe. Sytuacja jest coraz bardziej napięta, jesteśmy wściekli, bo czujemy się ciągle podejrzewani o nielojalność. STOP. Może chodzi o coś zupełnie innego?

Uwaga!

Zastanówmy się przez chwilę. Może on/ona naprawdę bardzo się martwi? Może po prostu czuje się samotna/samotny i potrzebuje dosłownie dwóch minut rozmowy, żeby poczuć się lepiej? Może wystarczy kilka ciepłych słów? Zmiana znaczenia, chwila refleksji nad możliwymi motywami postępowania potrafią zdziałać cuda, dla poprawy naszych relacji. Ostatecznie, jeśli to nie rozwiąże sytuacji, możemy przejść do drugiego kierunku reframingu, czyli do zmiany kontekstu.

Żona/mąż nadal wydzwania, zmiana znaczenia nie pomogła? Zmiana kontekstu polega na tym, żeby dane zachowanie przenieść właśnie w inny kontekst i tam szukać dla niego pozytywnych zastosowań. Nieustannie wydzwania wydzwania, nie udaje się przekonać i jest oporny/a na wszelkie próby manipulacji? To znaczy, że jest uparty/a, a więc na pewno skutecznie wykłóci się z firmą telekomunikacyjną o uznanie reklamacji za 2 dni bez dostępu do internetu lub dopilnuje, by nasz syn dotrzymał obietnicy i zakończył ten rok szkolny bez żadnej dwói. NLP dzieje się w dużej mierze w naszej głowie, ale działa „na zewnątrz”. Nadając inne ramy określonej sytuacji, zmieniamy własne reakcje na nie. To natomiast zmienia cały ciąg zdarzeń, które miałyby miejsce bez tej zmiany.

Czy Waszym zdaniem techniki NLP są etyczne? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkolenia z NLP – na czym polegają?
Następny artykułAranżacja sali szkoleniowej

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here