Osoby, które w danym roku nie wybrały Otwatrego Funduszu Emerytalnego, a miały ten obowiązek (na przykład ukończyły dtudia i podjęły pierwszą pracę), zostają losowo przydzielone do Funduszy. O samym „losowaniu” oraz Funduszu, do którego zostały przypisane, są informowane drogą listowną. Jednak to, że zostaliśmy rozlosowani do konkretnego Funduszu nie oznacza wcale, że musimy w nim uczestniczyć aż do emerytury. Według Ustawu z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu Funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2004 r., nr 159, poz. 1667 z późn. zm.), klient może zmienić Otwarty Fundusz Emerytalny w wybranym przez siebie momencie.

Przed zmianą OFE

Na początku należy się dokładnie zastanowić nad wyborem nowego Funduszu. Warto umówić się na spotkanie z przedstawicielami kilku z nich, a również sprawdzić dostępną ofertę w internecie. Nie należy jednak podejmować pochopnej decyzji, czy decydować się na wybór po jednej rozmowie.

Należy pamiętać, że klient OFE, który należy do danego Funduszu przez okres krótszy niż 2 lata, będzie musiał się liczyć z opłatą za zmianę OFE na rzecz Funduszu, w którym do tej pory uczestniczył. Przedstawiciele OFe nie zawsze informują o tej kwestii.

Wyższym kosztem związanym ze zmianą OFE, jest utrata stażu członkowskiego. Większość Funduszy nagradza swoich klientów zmniejszającym się po upływie określonego czasu (na przykład co 5 lat) prowizję pobieraną za prowadzenie OFE. Przy wyborze Funduszu należy zwrócić uwagę na prowizję. Może się okazać, że w starym Funduszu jest ona niższa niż w nowym, który właśnie wybieramy.

Jak zmienić fudusz?

Zmiany OFE można dokonać w trakcie sesji transerowym, odbywających się w każdym kwartale – pod koniec lutego, maja, sierpnia, listopada. Aby zostać przeniesionym podczas najbliższego transferu, należy wypełnić kilka formalności.

1. Przede wszystkim należy podpisać umowę z nowym Funduszem. W umowach istnieje odpowiedni formularz dla osób, które należą już do Funduszu i chcą go zmienić. Umowę należy podpisać maksymalnie do 25 dni przed miesiącem wypłaty transferowej. W przypadku opóźnienia, umowa poczeka do kolejnego transferu.

Nie należy się jednak obawiać formalności. Zazwyczaj wystarczy zgłosić chęć zmiany OFE przez internet lub telefonicznie, dzwoniąc do infolinii OFE, do którego chcemy się przepisać. Konsultant udzieli nam informacji, a również umówi nas z doradcą lub przyjmie dyspozycję dostawy dokumentów drogą listowną.

2. W drugiej kolejności należy zgłosić się do OFE, z którego rezygnujemy i zgłosić rezygnację.W tym celu należy uzupełnić odpowiedni formularz.

Często bywa, że nowy Fundusz sam załatwia formalności ze starym, jedyne co musimy zrobić, to podpisać formularz podczas spotkania z przedstawicielem nowego Funduszu. W innym przypadku warto zadzwonić do Funduszu, z któego rezygnujemy i dopytać o formalności związne z rezygnacją.

3. Osoby, które należą do OFE krócej niż 2 lata ponoszą opłatę za zmianę. Dla osób, które mają staż w OFE krótszy niż 1 rok opłata może wynosić maksymalnie 160 zł. Natomiast osoby, które posiadają staż poniędzy 1 a 2 lat, opłata wyniesie maksymalnie 80 zł.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here