Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, aby mieć możliwość ponownego przeliczenia świadczenia, jest podjęcie pracy po przejściu na emeryturę. Wiąże się to oczywiście również ze wskazaniem zarobków, jakie otrzymaliśmy po przyznaniu nam świadczenia.

Do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury uwzględnia się tzw. kwotę bazową emerytury. Kwota bazowa to nic innego jak średnia płaca za ubiegły rok, która jest pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne. Składając wniosek w ZUS-ie o ponowne przeliczenie emerytury musimy również dostarczyć świadectwo pracy, zaświadczenie o zarobkach oraz umowę o pracę. Należy pamiętać o tym, iż nie ma znaczenia, jaki rodzaj pracy podjęliśmy po przejściu na emeryturę. Może to być umowa o pracę, o dzieło lub umowa zlecenie.

Przy ponownym przeliczeniu emerytury często pojawiają się wątpliwości, jeśli okaże się, że jest ona mniejsza niż do tej pory. W tej sytuacji możemy być pewni, że ZUS nie obniży nam świadczenia, tylko będzie wypłacał taką kwotę, jaką otrzymywaliśmy dotychczas.

O wyższą emeryturę można również się starać, gdy znajdziemy dokumenty, które potwierdzą, iż pracowaliśmy dłużej albo więcej zarabialiśmy, a których nie przedstawialiśmy ZUS-owi, gdy składaliśmy wniosek o emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po otrzymaniu dodatkowych dokumentów ponownie przelicza naszą emeryturę i może okazać się ona wyższa niż ta, którą do tej pory pobieraliśmy. Na niekorzystny ponowny przelicznik emerytalny najbardziej narażone są osoby posiadające podczas swojej pracy okresy nieskładkowe (np. urlopy wychowawcze, studia, zwolnienia lekarskie itp.).

Uwaga!

Jeśli spełniamy warunki do ponownego przeliczenia emerytury, warto udać się z niezbędnymi dokumentami do ZUS-u ponieważ jeśli nasze zarobki wynosiły 70% (lub więcej) średniego wynagrodzenia w kraju, nasza emerytura może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Staraliście się kiedyś o ponowne przeliczenie emerytury? Z jakim skutkiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dać chłopakowi swój numer telefonu?
Następny artykułPraca za granicą a emerytura w Polsce

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here