Prawo do świadczeń emerytalno–rentowych oraz obliczanie ich wysokości są zawarte w rozporządzeniach wspólnotowych w zakresie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub ich rodzin.

Zgodnie z tymi ustaleniami uwzględnia się okresy ubezpieczenia, które pracownik przebył w krajach członkowskich.

Wielu Polaków wyjeżdżających za chlebem do innych państw Unii Europejskiej obawia się, czy pracując za granicą nie stracą praw do polskiej emerytury oraz czy praca w innym państwie będzie się liczyć do stażu emerytalnego. Na szczęście prawo chroni te osoby i decydując się na wyjazd za granicę nie należy zaprzątać sobie tym głowy.

Nie ma też znaczenia w ilu krajach UE pracowaliśmy, ponieważ każde z państw wliczy nam okres ubezpieczenia, który przepracowaliśmy, a ZUS zsumuje dla nas wszystkie okresy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uwzględniony jest cały okres, jaki przepracowaliśmy, a nie jest on rozbity na poszczególne kraje, w których byliśmy zatrudnieni.

Jeśli po kilku latach pracy za granicą zdecydujemy się na powrót do kraju i będziemy chcieli złożyć wniosek o emeryturę, musimy udać się do oddziału ZUS (który znajduje się w miejscu naszego zameldowania) i wypełnić druk E 202 PL (czyli rozpatrzenie wniosku o emeryturę). Ważne jest okazanie dokumentów, które potwierdzą wszystkie nasze okresu ubezpieczeniowe (polskie i zagraniczne).

Uwaga!

Opisywane sumowanie okresów ubezpieczenia, które uwzględniane są do emerytury dotyczą tylko czasu, gdy byliśmy zatrudnieni na terenie państw Wspólnoty lub Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Lata przepracowane w krajach, które nie mają z Polską umowy o ubezpieczeniach społecznych, nie będą uwzględniane przez ZUS przy ustalaniu prawa do emerytury.

Zetknęliście się z tym problemem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPonowne przeliczenie emerytury – dla kogo?
Następny artykułTest na Imprezowicza

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here