W zależności od posiadanych do rozdysponowania środków finansowych, każdy z właścicieli mieszkania musi podjąć decyzję, które z nich są możliwe do wprowadzenia. Droższymi inwestycjami będą te związane z dociepleniem pomieszczeń i wymianą instalacji grzewczych.

Ulepszenia w urządzeniach grzewczych:

– Najdroższą formą ogrzewania jest to wykorzystujące energię elektryczną, tańsze jest wykorzystanie gazu lub ogrzewania centralnego. Należy pamiętać jednak, że energia elektryczna jest jednocześnie najbardziej bezpieczna. Ogrzewanie gazowe niestety (w szczególność w przypadku starych nieserwisowanych pieców) może w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do zatrucia lub wybuchu.

– W przypadku ogrzewania gazowego mniejsze rachunki będą przy kotle kondensacyjnym, w przypadku ogrzewania elektrycznego warto zainwestować w piec akumulacyjny z rozładowaniem dynamicznym.

– Najtańszym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu węglem, niestety jest to także bardzo szkodliwe dla środowiska. Użytkownik posiadający kocioł węglowy, powinien uważnie śledzić ceny tego surowca i kupować go w okresie gdy jest najtańszy. Bardziej będzie się opłacało kupić dużą ilość jednorazowo, niż często dokupywać niewielkie ilości.

– Oszczędności przyniesie także zainstalowanie regulatora temperatury, który pozwoli ustawiać ogrzewanie podczas nieobecności w domu.

– Nie warto inwestować w ogrzewanie podłogowe, jeśli mieszka się w bloku (nie na parterze). Sąsiedzi z dołu i tak będą ogrzewali swoje mieszkanie, więc część tego ciepła będzie ogrzewała podłogę lokalu nad nim.

Ulepszenia, które warto wprowadzić w ociepleniu budynku:

– Docieplenie ścian, stropu, podłogi domu, w przypadku mieszkania wystarczy docieplić ściany zewnętrzne.

– Wymiana starych nieszczelnych okien i drzwi, lub chociaż ich docieplenie.

– Skonstruowanie wiatrołapu przy drzwiach wejściowych, jeśli to możliwe.

– Zainstalowanie drugich drzwi wejściowych.

– Zabudowanie balkonu i tarasu (nie trzeba ich ogrzewać, ale warto odgrodzić mieszkanie od zimna jeszcze jedną warstwą ścian).

Funkcjonowanie na co dzień, które będzie zmniejszało koszty zużycia energii:

– Zamiast kąpieli lepiej wziąć szybki prysznic.

– Jeśli ktoś zdecydowanie woli kąpiel, nie należy nalewać wody „na zapas”, dokańczać swoich spraw, a następnie wchodzić do ochłodzonej wody i dolewać do niej znowu ciepłej.

– Należy ciepło się ubierać nawet będąc w domu.

– Warto ustawić regulator ciepła tak, by podczas nieobecności domowników i w nocy ogrzewanie było mniejsze o około 5 stopni.

– Nie warto wyłączać ogrzewania całkowicie gdy się wyjeżdża, gdyż ponowne nagrzanie pomieszczeń będzie bardzo drogie.

– Gotować posiłki powinno się pod przykryciem.

– Naczynia do gotowania powinny mieć szersze dno od palnika.

– Palniki muszą być czyszczone, tak by ich płomień był jasnoniebieski.

– Delikatne ciągłe uchylanie okien w celu wietrzenia zwiększa koszty ogrzewania, lepiej jest wywietrzyć „raz a dobrze”.

– Grzejników nie należy zasłaniać zasłonami, lub meblami, za to okna warto zasłaniać na noc, zaś w słoneczny dzień, lepiej je odsłonić.

Większość zabiegów umożliwiających zmniejszenie kosztów zużycia energii jest dostępnych za darmo, lecz wymaga zmian w stylu życia. Znowuż inwestycje kosztowne, pozwalają pielęgnować swoje przyzwyczajenia. Każdy użytkownik może wybrać swoją metodę na oszczędzanie, musi ona jednak być dostosowana do jego możliwości finansowych.

Dodalibyście coś jeszcze do powyższej listy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here