Finanse osobiste Obliczanie podatku od zysków z funduszy

Obliczanie podatku od zysków z funduszy

-

Warto wiedzieć, że do 2004 roku tak zwany podatek Belki był naliczany wedle wyższej stawki (20%), lecz obejmował jedynie zyski z oszczędności. Jednakże jedna z licznych nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprawiła, że zyskami muszą się dzielić również osoby przynależące do funduszy inwestycyjnych. Mówi o tym artykuł 17 ustęp 1 punkt 5 oraz artykuł 30a ustęp 1 punkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

Podatek odprowadza fundusz…

Z punktu widzenia członka któregokolwiek z funduszy inwestycyjnych (otwartych – FIO, specjalistycznych otwartych – SFIO, oraz zamkniętych – FIZ), największą rolę odgrywa artykuł 41 ustęp 4, który nakłada na fundusze inwestycyjne jako osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą obowiązek naliczania oraz oprowadzania zryczałtowanego podatku od zysków kapitałowych. Innymi słowy, w rozumieniu prawa funkcjonują one jako płatnik tego podatku. Zresztą reguły prowadzenia rozliczeń podatkowych przez banki oferujące depozyty są podobne. Mianowicie, klient nie musi dokonywać samodzielnych rozliczeń, pobierać formularzy PIT czy też uwzględniać dokonanych operacji w swojej deklaracji rocznej. Najważniejsza różnica wiąże się z faktem, że przychody uczestnika funduszu inwestycyjnego są pomniejszane o koszty ich uzyskania.

Kwestia przedstawia się jednak zupełnie inaczej u osób, które decydują się na samodzielny obrót walorami poprzez rachunek maklerski (na przykład zbywanie certyfikatów uczestnictwa na rynku giełdowym). Otóż muszą one uwzględnić uzyskane przychody w deklaracji PIT 38 pozyskując uprzednio od biura maklerskiego inny formularz, który figuruje po oznaczeniem PIT 8C. Jak widać taka metoda rozliczeń wymaga znacznie więcej większej dozy specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa podatkowego.

Generalne zasady…

Wydaje się, że podstawowa wiedza na temat uiszczanych podatków może okazać się przydatna nawet dla tych osób, które są rozliczane przez płatnika. Dlatego też członkowie funduszy inwestycyjnych powinni poznać kilka podstawowych zasad naliczania podatku od zysków kapitałowych. Po pierwsze jest on odprowadzany przez płatnika ilekroć dochodzi do zbycia posiadanych jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych. Podstawą opodatkowania jest natomiast przychód osiągnięty z tego tytułu pomniejszony o koszty jego uzyskania (w tym wypadku będzie nim cena nabycia umorzonej jednostki uczestnictwa lub certyfikatu inwestycyjnego).

Co istotne, omawianych dochodów nie można pomniejszać o straty wynikające z uczestnictwa w funduszu kapitałowym, co stanowi wyjątek w odniesieniu o innych źródeł przychodów wymienionych w artykule 30a ustęp 1. (postawa prawna – patrz artykuł 30a ustęp 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Chusta do noszenia dziecka – sposoby wiązania

Chusty to wygodny, bezpieczny i nietrudny sposób na przemieszczanie się z noworodkiem, niemowlęciem czy małym dzieckiem - ale także okazja, by być blisko z maluszkiem, który najlepiej czuje się przytulony do rodzica.

Odpowiedzialność prawna nieletnich

Prawo nie stawia nastolatków w jednoznacznej sytuacji, bowiem zależy ona od kilku czynników. W społeczeństwie powszechnie przyjęło się, że ukończenie 18 lat oznacza pełnoletność. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, jakby się niektórym wydawało...

Zobacz też

Czy wypada iść na ślub bez zaproszenia?

Przyjście na ślub bez zaproszenia jest traktowane inaczej niż zaproszenie na wesele. Pomimo tego savoir-vivre przewiduje sytuacje, w których czyjeś przybycie będzie miłą niespodzianką oraz te, w których lepiej wstrzymać się z takim pomysłem. Czy w takim razie przyjście bez wyraźnego zaproszenia na ślub będzie gafą?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: