Finanse osobiste Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę

-

Sposoby oszczędzania na emeryturę

Uzyskiwana emerytura najczęściej stanowi 60% ostatniego wynagrodzenia. Kwota ta z całą pewnością nie pozwoli utrzymać dotychczasowego standardu życia, a biorąc pod uwagę prawdopodobne pogorszenie stanu zdrowia może nawet doprowadzić do problemów finansowych. Dlatego konieczne staje się oszczędzanie „na własną rękę”. Pytanie tylko kiedy należy zacząć oszczędzać oraz ile i gdzie odkładać? Expander dokonał obliczeń wskazujących ile należy oszczędzać by przejść na emeryturę posiadając milion złotych. Przyjęto: stopę inflacji na poziomie 3%, realny wzrost kwoty regularnej inwestycji o 3% rocznie, 19 % stopy podatku od zysków kapitałowych, płatne na koniec okresu inwestycji oraz oczekiwaną średnioroczną stopę zwrotu dla portfela 25-, 35- i 45- latka 8%, a 55-latka – 6%.

Oszczędzanie w poszczególnych okresach życia:

– 25 lat – w tym wieku najczęściej następuje rozpoczęcie aktywności zawodowej i zgodnie z ustaleniami Expandera wtedy też powinno się rozpocząć oszczędzanie. Jak wskazują dokonane analizy wystarczy od 25 roku życia oszczędzać 150 zł by zakończyć karierę zawodową będąc w posiadaniu miliona złotych;

– 35 lat – rozpoczęcie oszczędzania w tym okresie dla uzyskania miliona na emeryturę wymaga odkładania 400 zł miesięcznie, należy pamiętać, że pomimo relatywnie wysokich zarobków w tym okresie znaczne są również wydatki;

– 45 lat – by uzbierać milion konieczne jest wpłacanie 1200 zł na miesiąc;

– 55 lat – comiesięczna wpłata powinna wynosić 5000 zł, jeśli oszczędności zgromadzone były wcześniej należy zadbać o ochronę ich wartości.
Warto pamiętać, że nawet niższe oszczędności poprawią komfort życia i zabezpieczą sytuację finansową w przyszłości.

Źródła:

[1] Agnieszka Rędzińska, Strategie zarządzania budżetem domowym z perspektywy psychologii poznawczej, [w:] Edukacja ekonomistów i menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty., Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nr 3 (17) lipiec – wrzesień, Warszawa 2010.

[2] Marek Arent, Oszczędzanie na emeryturę: jak uzbierać milion. WieszJak.pl, dostępny w Internecie: http://budzet-domowy.wieszjak.pl/oszczedzanie/245357,4,Oszczedzanie-na-emeryture-jak-uzbierac-milion.html.

Odkładacie pieniądze na swoją emeryturę? Czy wiąże się to dla Was z pewnymi wyrzeczeniami?

Poprzedni artykułOszczędzanie wody w domu
Następny artykułOszczędzanie na ogrzewaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nalewka malinowa – przepis

Nalewki to wódki o niskiej zawartości alkoholu, sporządzane na bazie surowych owoców, ich soku, cukru i spirytusu wymieszanego z wódką. Takim alkoholowym rarytasem jest właśnie nalewka z malin, zwana potocznie malinówką.

Jak nauczyć dziecko pisać?

Idące do szkoły dziecko staje przed koniecznością opanowania wielu nowych umiejętności, między innymi czytania, pisania oraz liczenia. To dużo jak dla malucha, którego głównym zadaniem była zabawa. Rodzice mogą podjąć w domu wcześniejszą pracę, aby wprowadzić dziecko w świat nowych umiejętności.

Zobacz też

Zdradziłem narzeczoną na wieczorze kawalerskim. Co robić?

Dużo alkoholu, głośna muzyka, luźna atmosfera i oczywiście seksowne, skąpo odziane tancerki. Tak coraz częściej wyglądają wieczory kawalerskie. I wszystko byłoby dobrze, jednak czasami przyszły pan młody budzi się rano nie tylko z silnym bólem głowy, ale także z nieznaną dziewczyną w łóżku. Co zrobić w takiej sytuacji?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: