Finanse osobiste Oszczędzanie na emeryturę

Oszczędzanie na emeryturę

-

Sposoby oszczędzania na emeryturę

Uzyskiwana emerytura najczęściej stanowi 60% ostatniego wynagrodzenia. Kwota ta z całą pewnością nie pozwoli utrzymać dotychczasowego standardu życia, a biorąc pod uwagę prawdopodobne pogorszenie stanu zdrowia może nawet doprowadzić do problemów finansowych. Dlatego konieczne staje się oszczędzanie „na własną rękę”. Pytanie tylko kiedy należy zacząć oszczędzać oraz ile i gdzie odkładać? Expander dokonał obliczeń wskazujących ile należy oszczędzać by przejść na emeryturę posiadając milion złotych. Przyjęto: stopę inflacji na poziomie 3%, realny wzrost kwoty regularnej inwestycji o 3% rocznie, 19 % stopy podatku od zysków kapitałowych, płatne na koniec okresu inwestycji oraz oczekiwaną średnioroczną stopę zwrotu dla portfela 25-, 35- i 45- latka 8%, a 55-latka – 6%.

Oszczędzanie w poszczególnych okresach życia:

– 25 lat – w tym wieku najczęściej następuje rozpoczęcie aktywności zawodowej i zgodnie z ustaleniami Expandera wtedy też powinno się rozpocząć oszczędzanie. Jak wskazują dokonane analizy wystarczy od 25 roku życia oszczędzać 150 zł by zakończyć karierę zawodową będąc w posiadaniu miliona złotych;

– 35 lat – rozpoczęcie oszczędzania w tym okresie dla uzyskania miliona na emeryturę wymaga odkładania 400 zł miesięcznie, należy pamiętać, że pomimo relatywnie wysokich zarobków w tym okresie znaczne są również wydatki;

– 45 lat – by uzbierać milion konieczne jest wpłacanie 1200 zł na miesiąc;

– 55 lat – comiesięczna wpłata powinna wynosić 5000 zł, jeśli oszczędności zgromadzone były wcześniej należy zadbać o ochronę ich wartości.
Warto pamiętać, że nawet niższe oszczędności poprawią komfort życia i zabezpieczą sytuację finansową w przyszłości.

Źródła:

[1] Agnieszka Rędzińska, Strategie zarządzania budżetem domowym z perspektywy psychologii poznawczej, [w:] Edukacja ekonomistów i menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty., Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nr 3 (17) lipiec – wrzesień, Warszawa 2010.

[2] Marek Arent, Oszczędzanie na emeryturę: jak uzbierać milion. WieszJak.pl, dostępny w Internecie: http://budzet-domowy.wieszjak.pl/oszczedzanie/245357,4,Oszczedzanie-na-emeryture-jak-uzbierac-milion.html.

Odkładacie pieniądze na swoją emeryturę? Czy wiąże się to dla Was z pewnymi wyrzeczeniami?

Poprzedni artykułOszczędzanie wody w domu
Następny artykułOszczędzanie na ogrzewaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić skarpetki do japonek na drutach?

Pomimo iż noszenie skarpetek do klapek może wydać się dziwne, to jednak warto pamiętać, że Japończycy robią to od setek lat. Poza tym – czy zawsze po pedikiurze trzeba marznąć w stopy? Jeśli nie masz na to ochoty, zrób sobie te miniskarpetki, świetne także jako wprawka do prawdziwych skarpet.

Jak radzić sobie z napadami złości, agresji?

Jak nie dać się ponieść negatywnym emocjom i jak znaleźć dla nich bezpieczne ujście?

Zobacz też

Co opłaca się sprzedawać na Allegro?

Allegro stało się ogromnym polem do popisu dla małych e-firm, które mogą na nim wiele zarobić. Sprawdź, co warto sprzedawać na Allegro.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: