Przedsiębiorca, który otrzymał unijną dotację w umowie o dofinansowanie, zobowiązuje się w niej do realizacji określonego projektu i utrzymania jego rezultatów przez wyznaczony czas. Umowa ta w sposób szczegółowy reguluje kwestie dotyczące trybu rozwiązania umowy o dofinansowanie i zwrotu dofinansowania. Dodatkową formą zabezpieczenia zwrotu dofinansowania, przewidzianą w umowie, jest weksel własny in blanco, opatrzony klauzulą „nie na zlecenie”.

W praktyce okres obowiązkowego utrzymania rezultatów projektu wynosi pięć lat dla przedsiębiorstw o dużych rozmiarach prowadzonej działalności gospodarczej i trzy lata dla małych i średnich przedsiębiorstw. Należy podkreślić, że przedsiębiorstwo nie może samodzielnie dokonywać zasadniczych zmian w projekcie, czyli w realizowanej przez siebie inwestycji. Dokonanie bowiem takich modyfikacji przez przedsiębiorstwo oznacza złamanie umowy o dofinansowanie. Wynika to z brzmienia art. 57 rozporządzenia Rady nr 1083/ 2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 210 z 31 sierpnia 2006r., z późn. zm.).

Ponadto w myśl art. 207 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) – w przypadku, gdy środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich są: wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, albo wykorzystane z naruszeniem procedur, albo pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, podlegają zwrotowi przez beneficjenta wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Dodatkowo beneficjent zostaje wykluczony z możliwości otrzymania środków na okres trzech lat.

Kontrole realizacji projektów unijnych przeprowadzane są każdego roku – zgodnie z rocznymi planami kontroli – przez instytucje wdrażające. Kontrole te odbywają się na miejscu u beneficjentów, o których beneficjenci są informowani w terminie nie krótszym niż 5 dni przed jej rozpoczęciem.

Podsumowując można stwierdzić, że ogłoszenie upadłości, czyli zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, jest równoznaczne z niemożnością osiągnięcia lub utrzymania rezultatów projektu, na który zostało przyznane dofinansowanie. W takiej sytuacji instytucja przyznająca dotację ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy o dofinansowanie, czego konsekwencją będzie obowiązek zwrotu dotacji wraz z odsetkami przez przedsiębiorcę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie od powodzi
Następny artykułDofinansowania unijne dla małych firm

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here