Ubezpieczenia Ubezpieczenie od powodzi

Ubezpieczenie od powodzi

-

Sposobem na zabezpieczenie swojego mienia jest wykupienie ubezpieczenia od powodzi i innych zjawisk atmosferycznych. Zanim jednak zdecydujemy się na wykupienie polisy, warto dokładnie przeanalizować ofertę kilku firm ubezpieczeniowych, jak również zasięgnąć informacji u osób, które korzystały z którejś z ofert. Tylko wówczas można dokonać trafnego, w pełni odpowiadającego naszym potrzebom wyboru.

Odwiedzając firmę ubezpieczeniową warto poprosić o przybliżenie kilku istotnych kwestii, dotyczących przede wszystkim: ogólnych warunków ubezpieczenia, wysokości składki, jak również okresu, na jaki ma zostać podpisana umowa oraz przedmiotu ubezpieczenia.

Ogólne warunki ubezpieczenia są zbiorem przepisów prawnych stosowanych do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju. Ustalają też prawa i obowiązki obu stron podpisujących umowę ubezpieczeniową. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znaleźć można wszystkie potrzebne informacje dotyczące danego ubezpieczenia. Dlatego też warunki te należy bardzo sumiennie przeczytać – zwłaszcza że np. rozdział o wyłączeniach zawiera wykaz sytuacji, w przypadku których nie otrzymamy odszkodowania. Ponadto w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdują się procedury związane z otrzymaniem odszkodowania oraz obowiązki ubezpieczonego.

Wysokość składki uzależniona jest od różnych aspektów, a w szczególności od wartości mienia ruchomego i samej nieruchomości, która będzie ubezpieczana. Zazwyczaj umowa ubezpieczeniowa podpisywana jest na okres 12 miesięcy, jednakże w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zawarcie polisy na krótszy okres.

Przedmiot ubezpieczenia stanowi zarówno ubezpieczana nieruchomość, jak i wszystkie ruchomości, które się w niej znajdują. Ubezpieczeniu będzie podlegał zatem dom wraz z jego stałymi elementami. Przedmiotem ubezpieczenia może być także mieszkanie wraz z pomieszczeniami przynależnymi, jak również stałe elementy znajdujące się w tym mieszkaniu. Ponadto przedmiotem ubezpieczenia jest mienie ruchome należące do ubezpieczonego lub osób bliskich wspólnie z nim zamieszkujących. Z innych składników majątkowych, stanowiących przedmiot ubezpieczenia, wymienić należy budynki gospodarcze, obiekty małej architektury, garaże wolnostojące, jak również elementy ogrodzenia. Pozostałe elementy, które mogą podlegać ubezpieczeniu, to np. zewnętrzne elementy klimatyzatorów, anten satelitarnych czy baterie słoneczne.

Żadne ubezpieczenia majątkowe nie uchronią naszego dobytku przed zniszczeniem w wyniku działania sił natury, lecz mogą być niezwykle pomocne w usuwaniu skutków tego kataklizmu. Wiele zależy jednak od uczciwości towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa ubezpieczeniowa.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Natasza Duraj

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Podrzucanie aparatu – efekty na zdjęciach

Na początku chcę zaznaczyć, że takie ekstremalne techniki jak podrzucanie aparatu mogę destrukcyjnie wpłynąć na jego kondycję fizyczną. Zatem jeśli mamy delikatne nerwy lub ewentualne zniszczenie sprzętu mogłoby przyczynić się do rozmyślań o samobójstwie, lepiej odpuścić sobie eksperymentowanie z tą techniką, ponieważ jest ona dosyć niebezpieczna dla naszego aparatu.

Sałatka Tabbouleh – przepis

Tabbouleh to orientalna sałata, którą bardzo prosto można przygotować i u nas. Będziemy potrzebować mięty, cytryny i - oczywiście - kuskusu. Zapraszam!

Zobacz też

Emerytura obywatelska – co to?

Emerytura obywatelska jest to rodzaj świadczenia emerytalnego obowiązkowy i jednakowy dla wszystkich. Przykładem kraju, w którym działa taki system jest Kanada. Emerytury w Kanadzie nie są wysokie, ale państwo zapewnia w ten sposób przynajmniej minimum egzystencji dla swojego obywatela.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: