Działalność wolna nie wymaga posiadania żadnych uprawnień. Przedsiębiorcy maja do wyboru spółkę jawną, komandytową, akcyjną, przedstawicielstwo, czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ostatnia wraz ze spółką akcyjną, to dwie najczęściej spotykane formy prawne działalności w Czechach. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może otworzyć maksymalnie pięćdziesięciu wspólników, ale równie dobrze może to być jedna osoba. Posiadając jednoosobowa spółkę, nie możemy jednak być udziałowcem w innej. Minimalny kapitał takiej spółki powinien wynosić około ośmiu tysięcy euro, a minimalny wkład każdego ze wspólników osiemset euro. Wkłady pieniężne do wysokości 30% całości wkładu, oraz wkłady niepieniężne powinny zostać wniesione przed wpisem do rejestru. Wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze.

Przedstawicielstwo firmy polskiej w Czechach, nie posiada osobowości prawnej, ale funkcjonuje jako reprezentacja spółki. Podlega rejestracji w rejestrze handlowym. Powinien dla niego zostać powołany dyrektor, a nazwa przedstawicielstwa musi zawierać nazwę spółki matki. W rejestrze należy zgłosić zakres działalności. Spółka komandytowa, musi składać się z co najmniej jednego komplementariusza, który ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Musi mieć także co najmniej jednego komandytariusza, który odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej . Komandytariusz zobowiązany jest wpłacić minimum dwieście euro tytułem wkładu. Do reprezentowania spółki uprawnieni są komplementariusze, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Trzy lata temu stawka CIT w Czechach została obniżona o trzy punkty procentowe, do 21%, z roku na rok malała o jeden punkt procentowy. Obecnie wynosząc 18%.

Podatnicy mogą odliczać od podstawy opodatkowania do stu procent wydatków, ponoszonych na badania i rozwój. Straty można rozliczać od dochodów podlegających opodatkowaniu, osiąganych w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych. Nie dotyczy to jednak podmiotów, które uzyskały ulgę podatkową .Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają rezydenci Czech. Za rezydentów uznaje się osoby mające miejsce stałego pobytu na terenie państwa, lub przebywające w Czechach przez co najmniej 183 dni w ciągu roku. PIT ma charakter liniowy. Podstawa opodatkowania określana jest od tak zwanych wynagrodzeń super-brutto, które stanowią wartość wynagrodzeń powiększonych między innymi o świadczenia na ubezpieczenie społeczne, oraz ubezpieczenie zdrowotne. Czeski podatek od towarów i usług wpisuje się w zharmonizowany system Unii Europejskiej. Obowiązek rejestracji dla potrzeb VAT obejmuje podmioty, których roczny obrót przekracza około 39 tysięcy euro. Czeskie przepisy przewidują rozliczenia miesięczne lub kwartalne.

Istnieją dwie stawki VAT podstawowa, na większość towarów i usług 19%, oraz preferencyjna na żywność, książki, czasopisma, wybrane produkty i usługi medyczne, usługi budowlane w sferze budownictwa socjalnego i mieszkaniowego- 9%. Zakładając działalność gospodarczą w Czechach osoba fizyczna przedstawia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego w Czechach oraz z kraju stałego pobytu. Aby otworzyć działalność zdobywa koncesje jeśli ta jest konieczna, lub dokument nazwany karta przedsiębiorcy. Jeśli zamierzamy wykonywać usługi na terytorium Czech przez okres do trzech miesięcy, nie musimy rejestrować działalności w urzędzie- Zivnostenskym Urade. Musimy jednak posiadać zagraniczną kartę przedsiębiorcy. Zgłoszenie działalności odbywa się na formularzu Ohlaseni zivnosti. Na podstawie karty przedsiębiorcy, otrzymujemy pozwolenia na prowadzenie działalności usługowej w Czechach w formie zivostenskeho listu. Wiąże się to z opłata w wysokości około 25 euro.

Uwaga!

Polecane strony: www.mpo.cz – Ministerstwo Przemysłu i Handlu Czech www.mfcr.cz – Ministerstwo Finansów Czech www.czechinvest.org – Czeska Agencja Rozwoju Inwestycji i Przedsiębiorczości www.czechtradeoffices.com – Czeska Agencja Wspierania Handlu www.komora.cz – Izba Gospodarcza Republiki Czeskiej businessinfo.cz/en/ – Portal BusinessWeb www.strukturalni-fondy.cz – Czeski Portal o Funduszach Unii Europejskiej

Tak jak i w przypadku działalności gospodarczej otwieranej w Wielkiej Brytanii tak i tu, stanowczo doradzam korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, przynajmniej do czasu, kiedy nie uda nam się wdrożyć w Czeski system administracyjny i podatkowy.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak prowadzić dokumentację kadrową?
Następny artykułE-learning – szkolenie pracowników

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here