Firma Formy opodatkowania działalności gospodarczej - charakterystyka

Formy opodatkowania działalności gospodarczej – charakterystyka

-

Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi dokonać wyboru formy opodatkowania. Możliwości są cztery:

– progresywna skala podatkowa – podstawą opodatkowania jest dochód, liczony przez odjęcie od przychodu, kosztów jego uzyskania. Dochód może zostać opodatkowany jedną z dwóch stawek. W przypadku dochodu niższego od 85 528 zł, płaci się 18% podatku, odejmując kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł. Powyżej tego dochodu obowiązuje podatek 32% od kwoty nadwyżki ponad 85 528zł + 14 839,02 zł.  Roczny dochód zwalniający z płacenia podatku to 3091 zł. Ponadto podatek podlega obniżeniu o zapłacone składki zdrowotne do 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Przy korzystaniu z tej formy opodatkowania przedsiębiorca musi co miesiąc naliczać i wpłacać zaliczkę na podatek. Kwartalne zaliczki mogą płacić tzw. mali przedsiębiorcy (tacy których przychody w poprzednim roku podatkowym  ze sprzedaży nie przekroczyły 1 200 000 euro) i przedsiębiorcy rozpoczynający działalność (w ciągu ostatnich 3 lat ani oni, ani ich małżonkowie nie prowadzili działalności gospodarczej). Ta forma opodatkowania daje możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub na zasadach właściwych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Można także skorzystać z ulg podatkowych min. ulgi na internet, na dzieci, rehabilitacyjnej i inne.

– jednolita 19% stawka podatku – podstawą opodatkowania jest również uzyskany dochód. Podatek wynosi 19% dochodu, niezależnie od jego wysokości. Nie przysługuje odliczenie kwoty zmniejszającej podatek. Można jedynie odliczyć  od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne i wpłaty na IKZE (do wysokości określonej w przepisach), a od podatku zapłacone składki zdrowotne do 7,75% podstawy wymiaru tej składki . Nie można rozliczyć się z małżonkiem, ani wg zasad obowiązujących osoby samotnie wychowujące dzieci. Jedyną ulgą z jakiej można skorzystać jest ulga dla osób osiągających dochód za granicą.

– zryczałtowana forma opodatkowania – podatek obliczany jest od przychodu, podstawa opodatkowania nie może więc zostać zmniejszony o koszty jego uzyskania. Nie każdy może rozliczyć się na zasadach ryczałtu, nie mogą tego uczynić min. osoby prowadzące apteki, kantory, lombardy. Dodatkowo nie może z tej formy opodatkowania skorzystać osoba, która w poprzednim roku podatkowym osiągnęła przychód przekraczający 661 680zł. Wysokość opodatkowania zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności.

Przykładowo:

– 20% stawka obowiązuje dla lekarzy, felczerów, weterynarzy, tłumaczy;

– 17% stawka za min. wynajem samochodów osobowych;

– 8,5% stawka od przychodu z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów powyżej 1,5% zawartości alkoholu;

– 5,5% działalność budowlana i wytwórcza;

– 3% działalność gastronomiczna (z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów powyżej 1,5% zawartości alkoholu).

Można jedynie odliczyć od przychodu składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na IKZE, wydatki rehabilitacyjne i na internet, a od podatku zapłacone składki zdrowotne do 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Nie można rozliczyć się z małżonkiem, ani wg zasad obowiązujących osoby samotnie wychowujące dzieci. Można skorzystać z ulgi dla osób osiągających dochód za granicą.

– karta podatkowa – wysokość podatku wyznaczana jest przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie: rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, ilości zatrudnionych pracowników, ilości mieszkańców w miejscowości w której prowadzona jest działalność. Tej formie opodatkowania podlegają min. usługi zegarmistrzowskie, tapicerskie, rozrywkowe, transportowe (prowadzenie taksówki), gastronomiczne (bez sprzedaży napojów powyżej 1,5 zawartości alkoholu), wolne zawody.  Przy tej formie opodatkowania nie można korzystać z usług innych firm, ani zatrudniać na umowę zlecenie, lub o dzieło. Małżonek przedsiębiorcy wybierającego tę formę opodatkowania nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym samym zakresie. Podatek wyznaczony przez naczelnika można zmniejszyć o zapłacone składki zdrowotne do 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jeżeli przedsiębiorca wybierze którąkolwiek formę opodatkowania poza progresywną skalą podatkową, musi o tym zawiadomić naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Korzystacie z którejś z nich?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przepis na paszteciki z kapustą i grzybami – przepis

Paszteciki to małe kawałki upieczonego ciasta z różnym farszem. Wykonuje się je z ciasta kruchego, francuskiego, półfrancuskiego, czy serowego, wypełniając wcześniej przygotowanym mięsem czy właśnie kapustą i grzybami.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – informacje

Wyjeżdżając za granicę, należy zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. W Unii Europejskiej dostęp do świadczeń zdrowotnych zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Zobacz też

Jak utworzyć konto Google?

Konto Google pozwala na dostęp do takich programów jak Gmail, Kalendarz Google czy dokumentów Google.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: