Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozwój swojej działalności, w tym szkolenia pracowników z następujących funduszy: Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki, Infrastruktura i Środowisko oraz programów regionalnych.

Pracodawcy mogą starać się o pieniądze unijne, wymogiem składania wniosków jest zarejestrowana działalność gospodarcza, brak zaległości wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, firma nie może być w stanie likwidacji czy upadłości. Pracodawca nie może mieć również mieć konfliktu z prawem.

Oczywiście można próbować uzyskać pieniądze na przeprowadzenie szkoleń i kursów w naszej firmie lub też wysyłać naszych pracowników na takie szkolenia oferowane przez inne jednostki, które już uzyskały pieniądze na ich prowadzenie. Ostatnimi czasy bardzo reklamowaną stroną jest www.inwestujwkadry.pl, tam możemy znaleźć wszelkie szkolenia, kursy, a nawet studia podyplomowe. Wystarczy wybrać region, który nas interesuje, dodać, że szkolenie ma być ma dofinansowanie z EFS i wyszukać te, które nas najbardziej interesują.

Wszyscy, którzy chcą przeprowadzić projekt szkoleniowy w swojej firmie, muszą liczyć się z tym, że dofinansowania dostają jedynie najlepsze projekty. Projekt można napisać samemu lub zlecić firmom, które zajmują się tym zawodowo. Pierwszą opłatę najczęściej uiszczamy wówczas, gdy projekt przejdzie ocenę formalną, drugą gdy ocena merytoryczna również jest pozytywna. Nie możemy jednak zapominać, że każdy projekt musi być dobrze rozliczony i każda pomyłka może nas kosztować zwrot otrzymanej dotacji opatrzonej odpowiednimi odsetkami. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli pieniądze, które otrzymaliśmy są przeznaczane na inne działania niż te zawarte w zaakceptowanym projekcie. Nie wszystkie konkursy pokrywają jednak 100% wartości projektu, dlatego trzeba mieć również kapitał pokrywający pewną jego część. Na uwagę zasługują również programy lokalne, takie jak Lokalne Grupy Działania, w których możemy uzyskać pieniądze na małe projekty.

W ramach pieniędzy otrzymanych z Unii możemy zwiększyć liczbę zatrudnionych pracowników, podwyższyć ich kwalifikacje i kompetencje, sprawić żeby nasza firma była bardziej konkurencyjna na rynku i wprowadzić różne innowacje w jej działaniu. Ostatnimi czasy priorytetowym punktem każdego konkursu unijnego jest równouprawnienie kobiet i mężczyzn, więc w trakcie pisania nie możemy pominąć tych istotnych wytycznych.

Zanim jednak zdecydujemy się na walkę o fundusze unijne, musimy dobrze sprecyzować swoje cele. Dlatego identyfikacja i analiza potrzeb szkoleniowych powinna stanowić pierwszy punkt naszego działania. Gdy już dokładnie zdefiniujemy nasze potrzeby możemy z pełną świadomością tego, co chcemy zabrać się do pracy. Musimy jednak pamiętać, że komisje oceniające wnioski nie zawsze zgadzają się z naszymi racjami i wiele projektów jest odrzucanych. Ale kto nie spróbuje, ten nie skorzysta.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEmerytury pomostowe – informacje
Następny artykułCV – sprzedawca

Szczepan Spis – psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, doradca zawodowy, doktorant UŚ, spec. ds. fizjoterapii, redaktor naczelny dwóch gazet, właściciel firmy szkoleniowej. Na co dzień ponadto zajmuje się tematyką PR, funduszy unijnych, badaniami naukowym z zakresu psychologii menadżerskiej, a obecnie szczególnie ekonomii społecznej. Z zamiłowania dziennikarz, autor wielu tekstów w różnych pismach, a także publikacji naukowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here