Lista uprawnionych ograniczona jest do kilkudziesięciu zawodów i prac, wykonywanych w najcięższych warunkach, wymagających wyjątkowych predyspozycji psychofizycznych, narażających ich na dodatkową, wzmożoną eksploatację. Są to m.in. górnicy w kopalniach i kamieniołomach oraz wydobywający ropę i gaz, pracownicy garbarni, pieców hutniczych, kowale w kuźniach przemysłowych, murarze, dokerzy, drwale, piloci, kierowcy autobusów i tramwajów, rybacy morscy, nauczyciele w specjalnych ośrodkach wychowawczych i schroniskach dla nieletnich, personel domów pomocy społecznej i szpitali psychiatrycznych, lekarze pracujący na ostrych dyżurach i inni.

To właśnie na pracodawcy ciąży obowiązek oceny, czy dany rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika na określonym stanowisku pracy powinien być uznany za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Nie zapominajmy jednak, że ocena ta podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Postępowanie o ustalenie prawa do emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika, zgłoszony bezpośrednio lub też za pośrednictwem płatnika składek (zakładu pracy) w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję w sprawie emerytury pomostowej wydaje organ rentowy najbliższy miejsca naszego miejsca zamieszkania. Od decyzji możemy się odwołać do sądu ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od daty jej otrzymania.

Jeżeli okaże się, że jesteśmy w grupie osób mogących ubiegać się o emeryturę pomostową, wybór należy do nas. Ludzie starają się utrzymać pracę jak najdłużej, mówiąc czasem, że trzyma ich przy życiu i oddala czas monotonnej egzystencji. Dla niektórych jednak jest to zbawienne rozwiązanie właśnie ze względu na rodzaj pracy, jaką się zajmowali. Nie możemy zapominać o pozytywnych aspektach przejścia na emeryturę pomostową, dla innych młodych bowiem zwalniają się miejsca pracy.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak kask narciarski wybrać?
Następny artykułJak uzyskać dofinansowanie z UE do szkoleń dla pracowników?

Szczepan Spis – psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, doradca zawodowy, doktorant UŚ, spec. ds. fizjoterapii, redaktor naczelny dwóch gazet, właściciel firmy szkoleniowej. Na co dzień ponadto zajmuje się tematyką PR, funduszy unijnych, badaniami naukowym z zakresu psychologii menadżerskiej, a obecnie szczególnie ekonomii społecznej. Z zamiłowania dziennikarz, autor wielu tekstów w różnych pismach, a także publikacji naukowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here