Z regresem czy bez?

Rodzimi klienci mają do wyboru trzy podstawowe warianty działalności faktoringowej:

– Faktoring z regresem – przewiduje możliwość dochodzenia regresu przez faktora w sytuacji, gdy egzekucja wierzytelności od jego kontrahenta okaże się bezskuteczna. Innymi słowy, faktor może wystąpić z roszczeniem zwrotnym wobec swego klienta jeżeli napotka poważne problemy w trakcie windykacji wykupionych należności. Oczywiście taki wariant nie jest szczególnie korzystny dla faktoranta, który pozostaje w pewnym zakresie obciążony konsekwencjami niewypłacalności swego kontrahenta. Atutem takiego rozwiązania jest mniej restrykcyjna kontrola zawieranych umów jaką prowadzi faktor. Warto wiedzieć, że firmy faktoringowe niekiedy odmawiają akceptowania faktur, które dotyczą kontrahentów ulokowanych poza Europą lub wykazujących niedostateczny poziom obrotów z klientem (faktorantem).

– Faktoring bez regresu- w tym wariancie faktorant zostaje w pełni zabezpieczony przed konsekwencjami niewypłacalności swych kontrahentów. Jak nietrudno się domyślić firma preferująca takie rozwiązanie jest narażona na wyższe koszty, które musza sfinansować podwyższone ryzyko operacyjne faktora.  W praktyce obecność regresu przyczynia się do obniżenia kosztów faktoranta o wartość tak zwanej opłaty reasekuracyjnej transakcji. W rodzimych warunkach wynosi ona od 0,3% do 0,5% wartości portfela należności, co w przypadku najmniejszych firm jest równoznaczne z dodatkowym wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

– Faktoring mieszany – stanowi wariant pośredni w stosunku do powyższych wariantów. Kompromisowy charakter tego rozwiązania wiąże się z  podziałem ryzyka operacyjnego pomiędzy faktora oraz faktoranta. W tym przypadku obydwa podmioty ponoszą ewentualne konsekwencje nieudane postepowania egzekucyjnego wobec dłużnika. Proporcje podziału ryzyka muszą zostać określone na mocy umowy zawartej miedzy stronami. Z cenowego punktu widzenia taki wariant stanowi kompromis pomiędzy dwoma innymi sposobami prowadzenia działalności faktoringowej.

Kiedy wybrać kredyt?

Decyzja o wyborze usług faktoringowych lub kredytu obrotowego powinna być przede wszystkim uwzględniać kryterium ponoszonych kosztów, które w przypadku wyboru faktoringu pozbawionego regresu bardzo często przewyższają Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) dla kredytów obrotowych. Prócz tego ważna jest kwestia dostępności faktoringu. Trzeba bowiem pamiętać, że większość faktorów wymaga, aby klient dysponował minimalną wartością portfela należności. W większości przypadków jest ona określana jako 500 000 – 600 000 złotych. Dlatego w przypadku niektórych mniejszych firm kredyt obrotowy pozostaje jednym akceptowalnym rozwiązaniem.

Czy korzystaliście kiedyś z usług firm zajmujących się faktoringiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here