Cechy leasingu operacyjnego
Leasing operacyjny cechuje się przede wszystkim tym, że amortyzacja leży po stronie leasingodawcy. Obowiązki związane z dokonowaniem odpisów amortyzacyjnych spoczywają również na firmie leasingowej. Osoba, która decysuje się na leasong operacyjny, zgadza się na zaliczenie do kosztów przychodów wszystkich opłat ponoszonych na rzecz leasingodawcy. Chpodzi tu o raty leasingowe, a również np. opłatę wstępną. Kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione na eksploatację, takie jak zakup paliwa czy wymiana oleju silnikowego, a również przeglądy techniczne.
Z kolei podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej. Leasingobiorca ma prawo do wykupu przedmiotu leasingu po zapłacie wszystkich rat.
Wykup zależy w tym przypadku od stawki amortyzacji a również okresu wykupu. Sam okres leasingu, wynosi makjsymalnie 60 miesięcy, jest dłuższy niż 40 procent czasu amortyzacji.
W przypadku, gdy leasingodawca będzie chciał zerwać umowę, będzie musiał wypłacić leasingobiorcy odszkodowanie.
Należy pamiętać
Kiedy leasingujemy samochód osobowy, musimy pamiętać o tym, że wydatki przeznaczone na ubezpieczenie auta (wliczane do kosztów uzyskania przychodów), nie mogą przekroczyć limitu 20 tysięcy euro.
Podsumowanie
Leasing operacyjny musi spełniać kilka podstawowych warunków, czyli:
– umowę należy zawrzeć na czas określony;
– suma opłat opłat (netto) powinna odpowiadać wartości początkowej środka trwałego;
– okres umowy musi być dłuższy lub równy 40% okresu amortyzacji.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.