Psychologia Jak przezwyciężyć lęk w narciarstwie wyczynowym?

Jak przezwyciężyć lęk w narciarstwie wyczynowym?

-

Badania, jakie przeprowadzili kilka lat temu Pracownicy Akademii Medycznej w Krakowie, przyniosły nieoczekiwane wyniki. Celem było skontrolowanie stanów lękowych, jakie występują u skoczków. Badani, pytani o poziom lęku, udzielali najczęściej odpowiedzi, iż nie odczuwają strachu podczas zawodów. Fizyczne fakty zdawały się jednak temu zaprzeczać.

Przykładowo: przed zawodami skoczkowie udawali się na mszę, do spowiedzi lub spędzali poranek z bliskimi osobami; podczas zawodów nerwowo poprawiali kaski i gogle. Stwierdzono również, że o ile podczas zawodów sportowcy zachowują stalowe nerwy, o tyle po skokach często widoczne były u nich objawy fizjologiczne jak zimny pot czy drżenie mięśni.

Bardzo ważne jest, aby poziom lęku skoczka był kontrolowany i obniżany, głównie przez trenera. Jego zadaniem jest rozpoznać, czy zawodnik utrzymuje formę i jak zachowuje się podczas treningów oraz skoków na zawodach. Niezwykle pomocne w obniżaniu poziomu stresu są ćwiczenia oddechowe. Sportowca należy nauczyć oddychania przeponowego, czyli robienia głębokiego wdechu z równoczesnym parciem na przeponę. Dzięki takiemu działaniu stymulowany jest nerw błędny oraz splot słoneczny, co znacząco obniża napięcie wegetatywne.

Każdy skoczek narciarski powinien posiadać psychoterapeutę, który pomoże mu utrzymać należytą kondycję psychiczną, ale i zadba o to, by nie odczuwał on lęku przed wyczynowym narciarstwem. Podczas spotkań terapeuta skupia się przede wszystkim na odczuciach i emocjach towarzyszących skoczkowi. Jeżeli pojawi się lęk, oboje ustalą indywidualne dla skoczka sposoby jego niwelowania.

Pomocny jest również trener, który może pomóc zwalczać lęk poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń podczas treningów. Im więcej czasu skoczek poświęci podczas treningów na zadania powodujące lęk (np. sam moment skoku lub należyte ustalenie ciała do skoku), tym szybciej upora się z jego odczuwaniem.

Czy znacie inne metody na przezwyciężenie lęku? Dajcie znać w komentarzu.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rurki z kremem – przepis

Słodkie wypieki stanowią prawdziwy popis kunsztu i umiejętności każdej pani domu. Nic więc dziwnego, że tak duży zachwyt budzą domowej roboty ciasteczka, placki czy bułeczki. Smakują one bowiem zupełnie inaczej niż te „kupne”, bardzo często gorszej jakości, o mniejszej zawartości nadzienia czy masy. Jednym z takich wypieków, które kupione w cukierni niejednokrotnie odznaczają się znacznie gorszym smakiem i jakością, są rurki z kremem. Dlatego dobrze jest poznać przepis na rurki z kremem domowej roboty.

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?

Kalendarz adwentowy to wspaniały przedmiot, który służy – zwłaszcza najmłodszym – do odliczania czasu pozostałego do świąt Bożego Narodzenia. Obecnie w okresie przedświątecznym półki sklepowe pełne są bajecznie kolorowych arkuszy z okienkami na każdy dzień poprzedzający święta. Warto jednak spędzić czas z dzieckiem, rozwijając jego i swoją kreatywność poprzez samodzielne przygotowanie takiego kalendarza.

Zobacz też

Brak zdolności kredytowej – informacje

Zła historia kredytowa nie zawsze oznacza, że już nigdy nie będziemy mogli z czystym sumieniem odwiedzić placówki bankowej. W zależności od tego, jak dużych dokonaliśmy zaniedbań, tak duże mogą być nasze późniejsze problemy z uzyskaniem kredytu.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: