Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów albo po porozumieniu z pracownikiem. Aby uniknąć zbędnego chaosu i nerwowych sytuacji warto skierować z początkiem roku do wszystkich pracowników pisemne zapytanie dotyczące pożądanych przez nich terminów urlopu. Odpowiedzi udzielone przez pracowników będą podstawą do sporządzenia grafiku urlopów, oczywiście sugestie pracowników nie są wiążące, priorytetem dla osoby ustalającej urlopy musi być zachowanie ciągłości pracy i zapobieżenie spadkowi efektywności. Jeżeli udzielenie urlopu w danym terminie nie będzie możliwe pracownik powinien podać inny dogodny termin a gdy tego nie uczyni można pominąć go w grafiku urlopów i indywidualnie ustalić z nim jego plany urlopowe.

Plan urlopów

Plan urlopów powinien uwzględniać prawo pracownika do nieprzerwanego, trwającego co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku, nie może ponadto uwzględniać urlopu na żądanie którego termin jest zależny od decyzji pracownika. Co do zasady pracodawca jest obowiązany do sporządzania planu urlopów, jednakże z tego obowiązku może zostać zwolniony w sytuacji gdy:

– u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa;

– zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie przez pracodawcę od obowiązku sporządzania planu urlopów.

W zależności od specyfiki pracy i potrzeb pracodawcy plan urlopów może być sporządzony na cały rok lub na krótsze okresy czasu, może być też przygotowywany oddzielnie dla poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Istotne jest aby grafik powstał i został przedstawiony pracownikom przed rozpoczęciem okresu, którego plan dotyczy.

Ponieważ plan urlopów sporządza się ze sporym wyprzedzeniem jego stuprocentowa realizacja jest zazwyczaj bardzo trudna dlatego w szczególnie uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wprowadzenia zmian w planie. Jest to możliwe m.in. w przypadku szczególnej potrzeby pracodawcy np. gdy nieobecność pracownika w danym momencie miałaby negatywny wpływ na funkcjonowanie firmy lub na wniosek pracownika uzasadniony ważnymi przyczynami.

Nawet gdy sytuacja w firmie nie sprzyja urlopom pracodawca powinien pamiętać że każdy pracownik ma prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w roku w którym nabył do niego prawo, a odraczanie urlopów może skutkować nawarstwieniem się ilości zaległych dni wolnych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here