Zadaniowy czas pracy polega na tym, że pracownik jest rozliczany z realizacji nałożonych na niego obowiązków, a nie z godzin świadczonej pracy. Jego wprowadzenie jest uzasadnione gdy rodzaj wykonywanej pracy nie jest możliwy do określenia w konkretnych ramach czasowych i zależy od odpowiedniej organizacji powierzonych obowiązków przez pracownika.

Zadaniowy czas pracy może zostać wprowadzony gdy jest to uzasadnione:

– rodzajem pracy – np. w przypadku pracy twórczej – dziennikarz, architekt, programista,

– organizacją pracy – dla pracodawcy nie mają znaczenia godziny pracy pracownika, a końcowy efekt jego pracy,

miejscem wykonywania pracy – np. przedstawiciel handlowy, który świadczy pracę na określonym terenie i sam sobie organizuje spotkania z klientami.

System zadaniowy nie oznacza jednak, iż pracownik będzie pracował bez przerwy, powierzone obowiązki powinny być możliwe do wykonania przez 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pracownika dotyczy także 11-godzinny odpoczynek dobowy, 35-godzinny odpoczynek tygodniowy oraz zasada 5-dniowego tygodnia pracy.

System ten nie może być traktowany jako ucieczka od płacenia nadgodzin, dłuższy czasu pracy w jednym okresie daje pracownikowi możliwość skrócenia czasu pracy w innym okresie. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wyznaczone pracownikowi przez pracodawcę obowiązki powinny być obiektywnie możliwe do wykonania w ramach norm czasu pracy określonych w Kodeksie Pracy, bowiem nazwanie czasu pracy zadaniowym nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pamiętaj!

Wprowadzenie systemu zadaniowego wiąże się z koniecznością odpowiedniego zapisu w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub ewentualnie w umowie pracę. Można go stosować zarówno do indywidualnego pracownika, jak i do grupy pracowników w danym przedsiębiorstwie. Obowiązywanie systemu zadaniowego nie zwalnia pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy – nie ewidencjonuje się w nim jednak godzin pracy, a dni pracy i nieobecności pracownika.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here