Dlaczego warto ćwiczyć?

Regularne ćwiczenia pozwalają dłużej zachować dobrą kondycję, formę, dobre samopoczucie. Mają ponadto zbawienny wpływ na zdrowie seniora, zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów takich jak choroba Alzheimera, demencja, schorzenia serca, rak okrężnicy, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość.

Propozycje ćwiczeń dla seniorów

Poniżej przedstawione są przykładowe zestawy ćwiczeń dla osób starszych. Należy pamiętać, by każde z nich przeplatać ćwiczeniem oddechowym: przy wdechu podnosimy obie ręce w górę, przy wydechu opuszczamy.

Ćwiczenia na plecach

1) Kładziemy się na plecach. Prawą rękę wyciągamy jak najdalej prosto za głowę, lewą nogę unosimy na niewielką wysokość i wypychamy piętą do tyłu. Czynność powtarzamy, zmieniając rękę i nogę.

2) Nogi zginamy w kolanach, ręce leżą swobodnie wzdłuż tułowia. Podnosimy biodra z tułowiem wysoko do góry, wykonując wdech, po czym na wydechu opuszczamy. Czynność powtarzamy kilka razy.

3) Nogi zginamy w kolanach, lekko odchylając je na boki, podnosimy tułów i staramy się wyciągnąć ręce jak najdalej w przód. Wytrzymujemy w takiej pozycji tyle, ile damy radę.

4) Nogi wyciągamy prosto, splecione ręce kładziemy na karku. Prawe kolano przyciągamy do lewego łokcia (drugi łokieć spoczywa nieruchomo na podłodze), czynność powtarzamy na drugi łokieć i kolano.

5) Pozycja wyjściowa jak wyżej. Unosimy prawą nogę do góry, zginamy i przekładamy stopę nad kolanem nogi lewej. Dotykamy podłoża, wracamy do pozycji pionowej i całkowicie opuszczamy nogę na podłożę. Czynność powtarzamy na lewą nogę.

Ćwiczenia na brzuchu

1) Rozciągamy nogi i ręce analogicznie jak w ćwiczeniu w pozycji na plecach.

2) Ręce splatamy pod czołem. Unosimy głowę razem z dłońmi jak najwyżej w górę, wytrzymujemy chwilę w takiej pozycji.

3) Ręce splatamy pod brodą. Prawe kolano próbujemy przysunąć płasko po podłożu do prawego łokcia, tak jakbyśmy pływali żabką. To samo powtarzamy na lewą nogę.

4) Głowę opieramy na dłoniach, nogi uginamy w kolanach. Podnosimy do góry najpierw jedną, potem drugą nogę.

5) Z nogami wyciągniętymi prosto do tyłu, ręce splatamy na pośladkach. Ściągamy mocno łopatki do tyłu, wytrzymujemy jak najdłużej i wracamy do pozycji wyjściowej.

6) Nogi wyciągamy prosto w tył, ręce rozkładamy na boki. Unosimy jednocześnie tułów i ręce do góry, tak jakbyśmy chcieli naśladować startujący samolot. Wytrzymujemy kilka chwil w takiej pozycji i wracamy do leżenia.

Staracie się zachować sprawność fizyczną? Jakie ćwiczenia wykonujecie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ćwiczyć z niemowlakiem?
Następny artykułJakie ćwiczenia na zaparcia?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here