Fitness Ogólnorozwojowy plan treningowy - jak go ułożyć?

Ogólnorozwojowy plan treningowy – jak go ułożyć?

-

Jak każdy inny trening, należy go odpowiednio zaplanować. Ponieważ jest to trening w dużej mierze wykorzystujący ćwiczenia siłowe, należy przestrzegać ważnych zasad, które będą stanowiły dopełnienie, samego treningu. Mowa oczywiście o takich aspektach jak:

REGENERACJA

DIETA

SEN

Żadne to zaskoczenie, każda forma wysiłku fizycznego i treningu wymaga przestrzegania tych jakże istotnych elementów. Nie ma sensu rozpisywać się na temat regeneracji czy diety, szczegóły znajdziesz na pewno w niejednym poradniku odnośnie treningu siłowego. Warto prześledzić warianty, jakie oferuje trening ACT (AEROBIC CIRCUIT TRAINING). Tak więc idea treningu ogólnorozwojowego polega na zastosowania tzw. obwodów, do których zalicza się pojedyncze „stacje”. Stacje oznaczają tu po prostu ćwiczenia, które ułożone po sobie tworzą cały jeden obwód. W zależności od tego, jaki jest konkretnie cel treningu, który chcemy skomponować, mamy do wyboru 3 możliwości:

– wariant siłowy

– wariant wytrzymałościowo-siłowy

– wariant wytrzymałościowy.

ZASADY WARIANTU SIŁOWEGO:

– trenujemy 3–4 razy w tygodniu, co drugi dzień,

– przed treningiem obowiązkowa rozgrzewka (bieg, stretching), ok. 10 minut,

– czas trwania treningu: 20–45 min. (zależy od ilości obwodów),

– liczba powtórzeń: 12–15 powtórzeń na każdej stacji,

– progresja: zaczynamy zwykle od 1–2 obwodów, a dochodzimy do 4 obwodów w czasie jednego treningu.

ZASADY WARIANTU WYTRZYMAŁOŚCIOWO–SIŁOWEGO:

– trenujemy 3 razy w tygodniu,

– przed treningiem obowiązkowa rozgrzewka (bieg, stretching),

– czas trwania treningu: 15–40 min.,

– na każdej stacji ćwiczymy non stop przez 30 sekund, 90 s. odpoczynku po każdej wykonanej stacji, 3–5 min odpoczynku po każdym obwodzie,

– zaczynamy od 2 obwodów, dochodzimy do 4–5 obwodów w czasie jednego treningu.

ZASADY WARIANTU WYTRZYMAŁOŚCIOWEGO

– trenujemy 2–3 razy w tygodniu,

– przed treningiem obowiązkowa rozgrzewka (bieg, stretching)

– czas trwania treningu: 15–30 min.,

– na każdej stacji ćwiczymy non stop przez 30 sekund, 5 s. to czas na przejście do następnej stacji, 3 min. odpoczynku po każdym obwodzie

– zaczynamy od 2 obwodów, dochodzimy do 4–5 obwodów w czasie jednego treningu.

Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

Emilia Klima

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ciśnienie – jak mierzyć?

Każdy powinien co jakiś czas zmierzyć swoje ciśnienie. Nadciśnienie może być przyczyną wielu chorób (np. zawału) czy prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania ważnych organów. Osoby o podwyższonym ciśnieniu powinny dokonywać jego pomiaru regularnie. W jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Kluski z makiem – przepis

Wigilijne stoły w Polsce stanowią prawdziwą podróż w przeszłość. Znajdują się na nich zwykle stare, niemal już zapomniane potrawy, które jednak wciąż żyją i nadal zachwycają swoim smakiem dzięki naszym babciom i dziadkom, którzy co roku staczają prawdziwy bój o tradycję – umieszczenie zapamiętanych z własnych rodzinnych domów potraw na świątecznym stole. Właśnie do takich należą kluski z makiem.

Zobacz też

Przemoc psychiczna w małżeństwie

Przemoc psychiczna jest najczęstszą formą przemocy, jaka występuje w rodzinie. Często osoby, wobec których jest ona stosowana, nie uważają się za ofiary. Czy możemy, zatem im pomóc?

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: