Arjan van Raadshooven i Anieke Branderhorst postanowili wykorzystać projekt Meijera i stworzyli kolekcję mebli. Wyglądają naprawdę imponująco: www.vij5.nl/

Niestety, nie znalazłam nigdzie informacji, jak dokładnie wygląda proces pozyskiwania drewna z papieru, ale mam nadzieję, że być może zainteresowałam tą wzmianką kogoś do stworzenia wyjątkowego prezentu z papieru.

Jeśli chcesz zrobić komuś ekologiczny prezent, być może zainteresuje cię któraś z czterech poniższych propozycji.

1. Tektura.

Tektura jest idealnym materiałem na meble z racji swej lekkości i wytrzymałości. Przynajmniej tak zachęcają nas do nabycia tekturowych mebli projektanci z www.kartooni.pl. I mają sporo racji. Materiał jest ekologiczny, można nadać mu dowolny kształt i dowolnie go ozdobić. Być może przy pierwszym kontakcie z tekturą nie stworzysz z niej od razu meblościanki, ale warto zacząć np. od pufy. Wiele warstw tektury falistej o jednakowym kształcie, nałożonych na siebie i sklejonych, pozwoli stworzyć nam siedzisko – stolik. Prezent idealny, zwłaszcza na parapetówkę.

2. Wiklina.

Z papieru można wykonać wiklinę, a polega to na zrolowaniu kawałka gazety. Zrolowana kartka staje się twarda, a ze splecionych papierowych “patyczków” można zrobić naprawdę efektowne i wytrzymałe przedmioty, między innymi: kufry, kosze, koszyki czy meble. Zapisz się na kurs wikliniarstwa albo zapoznaj z tutorialami na temat tworzenia papierowej wikliny i wyplatania z niej przedmiotów. Wyplatanie jest rzemiosłem bardzo starym. Wymaga wprawy, ale jest bardzo łatwe. Odpowiednio pomalowana papierowa wiklina potrafi świetnie udawać prawdziwą.

Zaciekawionych tą techniką pracy zapraszam na bloga: www.papierowawiklina.blox.pl.

3. Papierowe modele.

Wycinane i sklejane modele z papieru to zabawki dzisiejszych trzydziestolatków. W czasach, gdy w sklepach nie było zbyt dużego wyboru zabawek, papierowe modele były doskonałą alternatywą. Dziś moda na nie powraca. W łódzkim sklepie Pan Tu Nie Stał książeczki z modelami do wycinania i sklejania rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Chcesz podarować komuś najprostszy na świecie aparat fotograficzny? Wytnij i sklej kamerę otworkową. Ciekawe projekty tych pierwowzorów aparatów fotograficznych znajdziesz na stronie: http://corbis.readymech.com/pl

4. Papier mache.

Papier mache to papierowa masa, z której wyczarujemy niemalże wszystko: rzeźby, biżuterię, przedmioty codziennego użytku, figurki, czy maski. Do jej wykonania potrzebny jest papier, woda oraz jakaś substancja wiążąca, np. klej lub gips.

Porwane kawałeczki papieru należy wrzucić do miski i zalać wodą. Gdy konsystencja papierowej mieszanki stanie się rzadka, miksujemy całość blenderem. Dodajemy odrobinę wikolu lub gipsu albo kleju do tepet i mieszamy. Klej sprawi, że przedmioty z masy będą twarde i bardziej wytrzymałe. Wodnistą jeszcze masę wlewamy na sitko i mieszamy łyżeczką. Gdy pozbędziemy się nadmiaru wody, nakładamy ją na ściereczkę i wyciskamy. Masa jest gotowa. Traktujmy ją jak glinę lub modelinę. Dajmy się ponieść wyobraźni. Gotowe przedmioty można dowolnie ozdabiać: malować farbą i oklejać. Warto zabezpieczyć je bezbarwnym lakierem, dzięki temu nie zniszczą się zbyt szybko.

Co powiecie o powyższych propozycjach? Macie jakieś inne fajne pomysły? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić decoupage na metalu – krok po kroku
Następny artykułPoczucie winy u alkoholika

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here