Poczucie winy pojawia się w momencie, gdy człowiek zrobi coś wbrew przyjętym przez siebie normom i zasadom. Osoba z problemem alkoholowym, coraz bardziej wciągana przez nałóg, zaczyna mieć świadomość utraty kontroli. Często zdarza się, że ukrywa ona swój problem przed innymi osobami. Modyfikuje wówczas swój plan dnia, pije po kryjomu, po czym zakłada maskę „normalności”. Wewnątrz czuje jednak, że zachowuje się wbrew własnym regułom – wówczas pojawia się wstyd i rozgoryczenie.

Ważne jest, aby pomóc takiej osobie sprecyzować własne emocje. W tym celu wskazana jest terapia grupowa.

Przykład sesji terapeutycznej:

Prowadzący prosi wybranych pacjentów (lub osoby te zgłaszają się same) do odpowiedzenia na pytanie: „Przypomnij sobie 3 sytuacje, gdy – z powodu swojego zachowania po spożyciu alkoholu – pojawiło się u Ciebie poczucie winy”. Następnie osoby te proszone są o podzielenie się swoimi odczuciami oraz opowiedzenie, jakimi metodami radziły sobie z negatywnymi emocjami. Grupa spisuje sposoby radzenia sobie z poczuciem winy i konfrontuje je z realnymi, życiowymi sytuacjami.

Uwaga!

Najważniejsze jest, by alkoholik nie zapętlił się w swym nałogu: po spożyciu alkoholu pojawia się poczucie winy, które następnie musi zostać zapite, by chory nie odczuwał dłużej wyrzutów sumienia. Należy mieć świadomość, że dopiero po zmierzeniu się z własnymi emocjami będzie on mógł pójść krok naprzód.

Czy zdarza się, że odczuwacie poczucie winy po wypiciu alkoholu? Dlaczego? Jak sobie z nim radzicie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można zrobić z papieru?
Następny artykułJak zrobić decoupage na styropianie?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here