Akty możemy malować ukazując postać wpozycji stojącej, siedzącej, model może również leżeć. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać, czy rysując akt poznajemy i uczymy się jak anatomicznie poprawnie przedstawićciało czy interesuje nas ciekawy artystycznie efekt końcowy. Możemy rysować modela frontalnie, z boku, w ujęciu trzy czwarte, stojącego tyłem lub leżącego plecami do artysty. Pozycja, którą przyjmie model powinna być atrakcyjna pod względem kompozycji i odpowiednio oświetlenia. Postarajmy się wyeliminować sztuczność, która może się pojawić u modela, pamiętajmy że pozowanie do aktu może być stresującym zajęciem.

Gdy ustalimy pozycję zajmijmy się kwestią oświetlenia. Światło odgrywa bardzo ważną role w przedstawieniu postaci, nadaje wyraz przestrzenności, określa bryłę i wyznacza granice malowanych obiektów. Ponadto wprowadza określony nastrój – miękkie światło rozmywa granice, sprawia wrażenie ciepła i intymności, natomiast światło ostre ożywia kolory i uwidacznia kontury.

Modela możemy malować/rysować przy dwóch rodzajach światła: świetle naturalnym i sztucznym. Światło naturalne w zależności od pogody i pory dnia nadaje obiektom określone odcienie, kontury są bardziej lub mnie miękkie a kolory w tonacji ciepłe lub zimne. Światło sztucznejest chętnie stosowane przez artystów ponieważ pozwala na wybranie kierunku w którym pada, a także na ustawienie intensywności. Oprócz tego jakość sztucznego światła pozostaje stała, nie musimy martwić się o to że za kilka godzin cienie na sylwetce modela będą układały się inaczej. Sztuczne światło pozwala na malowanie o każdej porze dnia i nocy.

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRysowanie aktu krok po kroku
Następny artykułNauka malowania portretów – krok po kroku

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here