1. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie oczyścić zdobiony przedmiot, umyć go w wodzie z płynem, a następnie odtłuścić. Do odtłuszczenia używamy ściereczki nasączonejspirytusem lub specjalnym środkiem do odtłuszczania (tzw. „Ox Gall”).

2. Za pomocą konturówki rysujemy na naszym przedmiocie wybrany motyw. Wiele ciekawych wzorów (o różnym stopniu trudności) znajdziemy w internecie, np. na stronie http://stainedglasspatterns.com/. Jeśli malujemy na jasnym, przeźroczystym szkle, dobrze jest aby przedmiot posiadał tło (możemy włożyć do środka wazoniku np. papierowe ręczniki) co znacznie ułatwi nam pracę. Przy malowaniu konturu należy wykazać się cierpliwościąi precyzyjnością. Gdy narysujemy już interesujący nas motyw musimy poczekać aż kontur wyschnie (dokładne informacje o czasie schnięcia znajdziemy na opakowaniu). Konturówka dostępna jest w bogatej gamie kolorystycznej – najbardziej popularne kolory to biel, czerń, miedź, srebro i złoto oraz bezbarwna – jeśli jednak dopiero zaczynamy naszą przygodęz malowaniem na szkle to najlepszym wyborem będzie konturówka czarna.

3. Gdy kontur wyschnie zabieramy się za malowanie farbami. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów farb, jednak nie musimy kupować od razu całego zestawu. Na początek wystarczą nam podstawowe kolory, gdyż farbki możemy ze sobą mieszać. Jeśli chcemy uzyskać efekt bardziej transparentny nakładamy jedną warstwę farby, jeśli z kolei interesuje nas efekt bardziej kryjący i nasycony wtedy nakładamy kilka warstw farby – za każdym razem czekając aż każda kolejna warstwa wyschnie. Jeżeli przypadkowo zdarzy nam się wyjechać poza kontur lub rozmazać farbę należy wytrzeć ją szybko za pomocą wacika.

4. Po skończeniu malowania zostawiamy przedmiot na dobę do całkowitego wyschnięcia (i tutaj w zależności od zastosowanej farby, albo kończy się nasza praca albo dodatkowo, w celu zwiększenia odporności, należy wypiekać przedmiot przez ok. 35-40 minut w piekarniku rozgrzanym do temp. 150 stopni – te informacje znajdziemy na etykiecie farby).

szklany przedmiot, który chcemy ozdobić, może to być: wazon, klosz, szklanka itp.
farby do malowania na szkle (dostępne w sklepie z artykułami dla plastyków)
spirytus bądź preparat do odtłuszczenia malowanego przedmiotu (np. „Ox Gall” dostępny w sklepie z artykułami dla plastyków)
konturówka do malowania na szkle – konturówka to gęsta farba posiadająca specjalny aplikator, dzięki któremu malujemy bezpośrednio z tubki (sklep z art. dla plastyków)
pędzelki różnej grubości
waciki kosmetyczne
ręczniki papierowe
paleta na mieszanie farb (np. spodeczek)

Jak Wam się podoba? Jak wykorzystałybyście tak ozdobione szkło? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Cygana? Zasady
Następny artykułMalowanie na jedwabiu krok po kroku

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here