Jeśli prześwietlimy zdjęcie, zamiast chmur na niebie będziemy mieć tylko białe plamy. Fotografując niebo, dobrze jest skorzystać z matrycowego trybu pomiaru, tak aby aparat zmierzył wartość ekspozycji dla całego kadru. Jeśli na obiektyw założymy filtr polaryzacyjny, uwypuklimy kontrast pomiędzy niebem a chmurami.

Chmury i w ogóle całe niebo wyglądają niesamowicie w trakcie zachodu słońca lub burzy. Podczas zachodu słońca, niebo wypełnione jest wszystkimi odcieniami złota i czerwieni, podczas burzy z kolei, przybiera złowrogi, dramatyczny wygląd. Te dwie sytuacje zdjęciowe będą wymagały zastosowania statywu, ponieważ w obu przypadkach czas naświetlania będzie dość długi. Przysłonę ustawiamy tak jak w przypadku zdjęć krajobrazowych, a więc na tyle, na ile to możliwe przymykamy otwór, aby zachować głębię ostrości na możliwie dużej powierzchni kadru.

W przypadku zachodu słońca możemy mieć problem z ustawieniem poprawnej ekspozycji, ze względu na duże kontrasty. Poradzimy sobie jednak z tym, zbierając pomiar z elementu kadru o uśrednionej jasności albo z najjaśniejszej i najciemniejszej części zdjęcia, a następnie ustawiając pośrednie parametry ekspozycji. W przypadku burzowego nieba sytuacja będzie jeszcze bardziej skomplikowana, ze względu na szybkie zmiany na niebie. Jeśli dodatkowo będziemy chcieli, oprócz chmur, uchwycić także błyskawicę, najlepiej będzie skorzystać z trybu „Bulb”.

jak robić zdjęcia niebasxc.hu

To bardzo wygodny tryb, w którym aparat naświetla zdjęcie od czasu kiedy wciśniemy spust migawki do czasu aż go puścimy. W ten sposób łatwiej uchwycić takie zjawiska atmosferyczne jak właśnie błyskawica. Jeśli niebo i chmury są wyjątkowo ciemne, będziemy musieli długo naświetlać takie chmury, przez co możemy zarejestrować ich ruch, czasami daje to bardzo ciekawy rezultat.

Chmury najlepiej fotografować obiektywem szerokokątnym, chociaż nie jest to reguła. Czasami, pojedyncze chmury mają tak ciekawe kształty, że możemy sfotografować je korzystając z teleobiektywu. Przy szerokim kadrze ten właśnie element zdjęcia, na który chcieliśmy zwrócić uwagę odbiorcy mógłby zupełnie zaginąć.

Robiliście kiedyś zdjęcia chmur? Jakie były efekty?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak nosić zegarek męski?
Następny artykułJak zachować się na basenie hotelowym?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here