Obecnie powraca moda na portrety z możliwie niewielką głębią ostrości, z tego powodu, jasne obiektywy, oferujące możliwość otwarcia przysłony od f/2.8 do f/1.2 są w cenie, ponieważ potrafią nie tylko odizolować modelkę lub modela od tła, ale nawet wyostrzyć bardzo niewielką część twarzy fotografowanej osoby.

Zasada jest taka, że zawsze ostrzymy na oczy. Przy szeroko otwartej przysłonie, ostre będą tylko oczy. Mówię o portrecie, na którym znajdzie się jedynie twarz, ewentualnie ramiona, bo jeśli oddalimy się od fotografowanej osoby i ujmiemy w kadrze większy wycinek jej ciała, głębia ostrości będzie nieco większa przy tej samej wartości przysłony.

Pamiętajmy, żeby aparat trzymać, mniej więcej, w połowie kadru. Robiąc portret, od ramion w górę, aparat powinien być na wysokości oczu lub nosa. Nie należy przekrzywiać aparatu w górę lub w dół (to błąd, który często popełniają amatorzy), chyba że celowo chcemy zniekształcić perspektywę i ukazać fotografowaną osobę w nieco inny sposób. Jeżeli nasz model jest cierpliwy i potrafi wytrzymać bez ruchu przez jakiś czas, możemy pobawić sięw ręczne ustawianie ostrości, eksperymentując z głębią ostrości.

Tak naprawdę, nie ma czegoś takiego jak „idealny obiektyw portretowy”. Wielu portrecistów i fotografów mody, korzysta z teleobiektywów o ogniskowej 200 mm i fotografują oni całą postać uzyskując zdumiewające rezultaty. Portrety środowiskowe, ukazujące osobę w kontekście otoczenia, wykonuje się obiektywami szerokokątnymi. W studiu, często korzysta się z małego otworu przysłony, przymykając go do wartości f/16 lub f/22, dzięki czemu nie tylko cała postać jest idealnie ostra, ale także wszystko to, co przed nią i za nią. Pamiętajmy tylko, żeby model lub modelka nie byli zniekształceni, chyba że taki właśnie efekt zamierzamy uzyskać.

Używaliście kiedyś obiektywu portretowego? Iloma obiektywami dysponujecie? Jakimi? Pochwalcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObiektyw długoogniskowy – zastosowanie
Następny artykułObiektyw szerokokątny – zastosowanie, jak działa?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here