Hobby Jak się malować akwarelami?

Jak się malować akwarelami?

-

Materiały

FARBY: Warto zainwestować w dobre farby, nawet jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z malowaniem. Dobre farby akwarelowe odznaczają się ciemnymi, intensywnymikolorami – rozbielone kolory świadczą o słabej jakości użytych barwników.

PĘDZLE: Najlepsze są te z naturalnego włosia, są trwałe i ładnie się układają.

PAPIER: Powinien być bardzo chłonny, o specyficznej fakturze, najlepiej zaopatrzyć się w arkusze przeznaczone specjalnie do akwareli w sklepie dla plastyków.

Uwaga!

Jeśli mamy wybrany temat wykonujemy szkic, ołówkiem bądź węglem. Pamiętajmy, że malarstwo akwarelą jest techniką laserunkową ikolejne warstwy są transparentne. Malujemy zaczynając od najjaśniejszych kolorów. W technice akwareli nie używamy bieli więc światło w obrazie uzyskujemy pozostawiając puste miejsca w obrazie. Dokładnie przemyślmy każdy ruch pędzlem, gdyż raz nałożonej warstwy nie da się pokryć.

Możemy zastosować dwie techniki malowania. Zwilżamy całą kartkę papieru i nanosimy na nią farbę, uzyskując efekt rozmytych konturów lub pracować z niewielką ilością wody, nakładając kolejne warstwy farby na suchy obraz. Przy malowaniu farbami akwarelowymi należy bardzo uważać, ponieważ farby są przeźroczyste,adelikatne cienie uzyskuje się poprzez nanoszenie kolejnych warstw. Należy również pamiętać że akwarele chłoną wodę, przez co papier może się odkształcać. Nie należy nanosić więcej niż 3 warstwy farby. Malując akwarelami nie uzyskamy ostrych i wyraźnych konturów, kontury są lekko rozmyte. Bardzo często akwarela występuje w obrazach tworzonych mieszanymi technikami, w rysunkach tuszem lub temperą. Najczęściej wykorzystuje się technikę akwareli w malarstwie pejzażowym oraz w malarstwie portretowym.

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

Poprzedni artykułJak się malować akrylami?
Następny artykułJak grać w Cygana? Zasady
Olga Młodawska

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Tak to już bywa, że w mieszkaniu - szczególnie studenckim - brakuje niektórych kuchennych sprzętów. I tak - o ile o nóż, widelec, czy nawet otwieracz do piwa nie jest jeszcze tak trudno, o tyle z korkociągiem może być już kłopot. Skoro jednak nie ma rzeczy nie możliwych, z niesfornym korkiem można sobie poradzić bez posiadania specjalistycznego sprzętu.

Co to jest faktura pro forma?

W realizacji transakcji pomiędzy podmiotami gospodarczymi często używa się określenia faktura pro forma. Pomimo, że faktura pro forma w polskim prawie nie jest uznawana za dokument potwierdzający sprzedaż, to jest często wykorzystywana i funkcjonuje w obrocie gospodarczym. Czym zatem jest faktura pro forma i czemu może służyć? Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Zobacz też

Co warto zobaczyć na Malcie?

Malta - miejsce, gdzie głębia morza oferuje nam doskonałą widoczność nawet do 30 m; miejsce ciche, idealne dla amatorów typowych wyspiarskich klimatów, nurkowania oraz pieszych wycieczek.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: