Materiały

FARBY: Warto zainwestować w dobre farby, nawet jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z malowaniem. Dobre farby akwarelowe odznaczają się ciemnymi, intensywnymikolorami – rozbielone kolory świadczą o słabej jakości użytych barwników.

PĘDZLE: Najlepsze są te z naturalnego włosia, są trwałe i ładnie się układają.

PAPIER: Powinien być bardzo chłonny, o specyficznej fakturze, najlepiej zaopatrzyć się w arkusze przeznaczone specjalnie do akwareli w sklepie dla plastyków.

Uwaga!

Jeśli mamy wybrany temat wykonujemy szkic, ołówkiem bądź węglem. Pamiętajmy, że malarstwo akwarelą jest techniką laserunkową ikolejne warstwy są transparentne. Malujemy zaczynając od najjaśniejszych kolorów. W technice akwareli nie używamy bieli więc światło w obrazie uzyskujemy pozostawiając puste miejsca w obrazie. Dokładnie przemyślmy każdy ruch pędzlem, gdyż raz nałożonej warstwy nie da się pokryć.

Możemy zastosować dwie techniki malowania. Zwilżamy całą kartkę papieru i nanosimy na nią farbę, uzyskując efekt rozmytych konturów lub pracować z niewielką ilością wody, nakładając kolejne warstwy farby na suchy obraz. Przy malowaniu farbami akwarelowymi należy bardzo uważać, ponieważ farby są przeźroczyste,adelikatne cienie uzyskuje się poprzez nanoszenie kolejnych warstw. Należy również pamiętać że akwarele chłoną wodę, przez co papier może się odkształcać. Nie należy nanosić więcej niż 3 warstwy farby. Malując akwarelami nie uzyskamy ostrych i wyraźnych konturów, kontury są lekko rozmyte. Bardzo często akwarela występuje w obrazach tworzonych mieszanymi technikami, w rysunkach tuszem lub temperą. Najczęściej wykorzystuje się technikę akwareli w malarstwie pejzażowym oraz w malarstwie portretowym.

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się malować akrylami?
Następny artykułJak grać w Cygana? Zasady

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here