Istnieją dwa podstawowe typy pomiaru ostrości: aktywny oraz pasywny. Aktywny występuje głównie w aparatach kompaktowych. Jego funkcjonowanie opiera się na wysłaniu wiązki podczerwonych promieni na nasz fotograficzny obiekt. Po odbiciu od danego obiektu, wiązka światła wraca do aparatu, a aparat dokonuje pomiaru. System ten potrafi zmierzyć odległość od fotografowanego obiektu na podstawie czasu i kąta odbicia, pod którym wiązka wraca do aparatu. To dość precyzyjny pomiar, działający nawet w całkowitej ciemności. Jedyną jego wadą jest stosunkowo krótki zasięg, ograniczający się do kilku metrów. Sporo aparatów korzysta z tego pomiaru w połączeniu z systemem ustawiania parametrów naświetlania zdjęcia.

Pasywny system pomiaru ostrości występuje w większości lustrzanek i innych zaawansowanych aparatów. Opiera się na detekcji kontrastu, co pozwala znacznie precyzyjniej zmierzyć ostrość zarówno obiektów w pobliżu aparatu jak i oddalonych, a także obiektów będących w ruchu. To bardzo precyzyjny system, pozwalający fotografować nawet obiekty zupełnie pozbawione kontrastu, takie na przykład, jak gładka ściana. Jednak w przypadku obiektów o bardzo niskim kontraście i w słabym oświetleniu, systemy te wspomagają się promieniem świetlnym wysyłanym z aparatu, który odbijając się od fotografowanego obiektu, ułatwia właściwy pomiar ostrości.

Matryce współczesnych aparatów fotograficznych wyposażone są w punkty pomiaru ostrości i sensory, które bardzo ułatwiają fotografowanie. Proste aparaty kompaktowe wyposażone są zazwyczaj w jeden centralny punkt, co utrudnia ustawienie ostrości, jeśli obiekt znajduje się poza centrum kadru. Wówczas należy zablokować ostrość przez wciśnięcie do połowy przycisku migawki i przesunięcie zdjęcia do odpowiedniej kompozycji. Lustrzanki i zaawansowane aparaty kompaktowe wyposażone są w wielopunktowe pomiary ostrości, dzięki którym ustawienie ostrości staje się niezwykle proste.

ustawienie ostrości poradniksxc.hu

Uwaga!

Osobiście raczej nie korzystam z drugiego trybu pracy AF. Najczęściej, w myśl zasady, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, mam ustawiony aparat na tryb one shot, czasami przełączając się na AI Focus. Znam jednak fotografów, którzy zawsze mają autofocus w trybie AI Servo, tak więc wszystko jest kwestią indywidualnych upodobań.

Wiele aparatów posiada dodatkowo odpowiednie tryby pracy autofocusu. Tryb bezpośredni (S lub one shot AF), ustawia ostrość na fotografowany obiekt i trzyma ją dopóki nie wciśniemy spustu migawki lub nie zwolnimy przycisku. To najbardziej podstawowy tryb autofocusu. Jeśli mamy do czynienia z obiektem będącym w ruchu, może nam pomóc tryb ciągły ustawiania ostrości, nazywany AI Servo lub Servo AF. Tryb ten nieustannie śledzi poruszający się obiekt nie pozwalając mu uciec z ostrości. I ostatni tryb, zwany AI Focus stanowi połączenie dwóch poprzednich trybów. Jeśli obiekt pozostaje nieruchomy, aparat pracuje w trybie one-shot, lecz jeśli tylko autofocus wyczuje ruch, natychmiast przełącza się na tryb AI Servo.

Czy zdarza Wam się wyostrzać zdjęcia w programach graficznych? A może lubie bardziej rozmyte kontury?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym zająć dziecko podczas czekania?
Następny artykułJak usunąć efekt czerwonych oczu?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here