Ważne, żebyśmy wiedzieli jak dany kolor wygląda w czerni-bieli. Dodatkowo, większą wagę w fotografii czarno-białej przykładamy do kontrastu zdjęcia i faktury, bo odcienie szarości uwypuklają te elementy zdjęcia właśnie poprzez brak koloru.

Jeżeli jednak ubierzemy modelkę w białą bluzkę i czarną spódnicę możemy mieć problem ze zrównoważeniem bieli i czerni. I chociaż powinno się robić zdjęcia tak, żeby czernie były czarne, a biele białe (także w fotografii kolorowej), to nie możemy doprowadzać do wypalenia świateł lub niedoświetlenia ciemnych partii zdjęcia.

Nastrój jest bardzo ważny na fotografii. W przypadku zdjęć kolorowych możemy go uzyskać już za pomocą kolorów. W fotografii czarno-białej musimy bardziej się postarać i stworzyć go za pomocą sposobu oświetlenia lub skali tonalnej obrazu. Za nastrój, w niektórych przypadkach, odpowiedzialne jest także ziarno, nazywane w fotografii cyfrowej szumem.

Ziarnistość jest elementem, efektem ubocznym wysokiej czułości, który bardzo dobrze wygląda na zdjęciach czarno-białych w odróżnieniu od kolorowych, gdzie najczęściej tylko przeszkadza. Ziarno nadaje portretom artystyczny wygląd.

Czarno-białe fotografie, z zasady są bardziej wymowne, bogatsze w treść niż kolorowe. Ważne, aby dobrze dobrać temat lub motyw do odcieni szarości. Fotografia czarno-biała raczej nie sprawdza się w dzisiejszych czasach w fotografii użytkowej, na przykład, w reklamie czy modzie. Co prawda, robi się takie zdjęcia, są one jednak nieliczne i muszą w dobitny sposób uzasadniać rezygnację z koloru. W fotografii artystycznej jest inaczej. Tutaj treść, forma, faktura, ogólna wymowa fotografii ma większe znaczenie.

Jak długo fotografujecie? Co najczęściej? Jakiego sprzętu używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy warto kupić Polaroid?
Następny artykułJak postarzyć zdjęcie w Photoshopie?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here