Wszystkie jej oczka są równej wielkości, a co za tym idzie – wszystkie krzyżyki, jakie na niej powstaną, będą idealnego rozmiaru. Występuje ona w wielu kolorach, co jest istotne, zwłaszcza jeśli potrzebne nam tło w danym kolorze. Powiedzmy, że haftujemy krajobraz nocą. Wyszywając na kanwie białej, musielibyśmy wyhaftować wszystkie elementy kolorowe – księżyc, gwiazdy, dom, drzewo itd. oraz czarne niebo. Zaopatrując się w kanwę czarnego koloru, odejmujemy sobie pracy nad czarnym fragmentem, zaoszczędzając przy tym mnóstwo czasu.

Mamy do wyboru jeszcze, między innymi, kanwy: czerwoną, brązową, kremową, ale i tak najpopularniejszą jest kanwa biała. Kanwa służy przede wszystkim do haftowania obrazów przeznaczonych do powieszenia na ścianie. Jest dość sztywnym materiałem, ale mimo to, warto zaopatrzyć się dodatkowo w tamborek.

Kanwy dzielą się także pod względem gęstości. Gęstość kanwy oznacza ilość splotów (krzyżyków) na jeden cal. Na przykład na kanwie 14-calowej zmieścimy 14 krzyżyków na długości 1 cala, na kanwie 16-calowej zmieści się ich o dwa więcej, czyli krzyżyki będą nieco bardziej ścieśnione. Im mniejszy numer oznaczający gęstość kanwy, tym jest ona rzadsza.

Kanwy z nadrukowanym wzorem to bardzo wygodny sposób haftowania, chociaż kosztowny (cena tego rodzaju kanwy jest kilkakrotnie wyższa niż kanwy gładkiej). Na tego rodzaju materiale odtwarzamy za pomocą nici w odpowiednim kolorze obraz, który się na nim znajduje. Niesie to ze sobą jednak taki problem, że łatwo można pomylić kolory, zwłaszcza gdy odcienie są do siebie bardzo zbliżone.

Kanwy plastikowe są z kolei bardzo sztywne. Haftuje się na nich krzyżykami, zupełnie tak samo jak na zwykłej kanwie. Po ukończeniu obrazka, wycina się go nożyczkami i może służyć do zbudowania np. breloczka.

Wydawać by się mogło, że wybór materiału, na którym mamy haftować, to banalna sprawa. Jednakże zanim dokonamy zakupu, trzeba odpowiedzieć sobie na sporo pytań. Pierwsze z nich to – czy chcę haftować na kanwie gładkiej i tylko zerkać na wzór, czy może wolę mieć wzór wydrukowany na materiale? Drugie – czy obrazek, który ma na niej powstać, ma kolorowe tło, którego haftowanie zastąpi mi kolorowa kanwa? Kolejne – czy chcę gęstą kanwę, czy też wolę rzadszą, a tym samym – wolę wyszywać mniejsze i bardziej zwięzłe krzyżyki?

Jakie kanwy najczęściej wybieracie? Zdarza Wam się kupować te z nadrukiem? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak jeździć motocyklem w deszczu?
Następny artykułZimowanie (garażowanie) motocykla

Dominika Olszewska – absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasją jest język hiszpański i szeroko pojęty Handmade: haftuje, wykonuje biżuterię; entuzjastka decoupage. W naszym serwisie mają Państwo okazję podziwiać jej prace.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Przygoda z własnoręcznie robioną biżuterią rozpoczęła się zupełnie niespodziewanie – od kolczyków stworzonych z uszkodzonego naszyjnika. Jako że efekt był zadowalający, zaczęły powstawać kolejne kolczyki, zawieszki, bransoletki z koralików, stopniowo dodawałam do nich inne elementy: piórka, muszelki, itp., by biżuteria była coraz ciekawsza i niepowtarzalna. W ten sposób zapełniłam całą szufladę i obdarowałam nimi mnóstwo koleżanek. Potem przyszła kolej na figurki z masy solnej, modeliny oraz haftowanie. Ostatnio odkryłam urok ozdób wykonanych z filcu.

Oprócz tego, zajmuję się tłumaczeniami z języka hiszpańskiego, który od wielu lat jest moją wielką pasją. Fascynuje mnie wszystko, co związane z kulturą śródziemnomorską, mediami oraz rozwojem osobistym

W każdej wolnej chwili zakładam rolki i robię rundkę po pobliskim parku, co mnie odstresuje i daje mnóstwo energii. Od niedawna stanowię rodzinę zastępczą dla kociąt ze schroniska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here