Tak naprawdę bowiem to, jaka muzyka do Ciebie pasuje jest uzależnione od osoby, jaką jesteś. Owszem, nie można pozwolić sobie na posługiwanie się stereotypami i poprzestać na prostych schematach myślowych typu „słucha metalu, więc musi być agresywnym człowiekiem”, „tamten koleś to punkowiec, więc na pewno jest anarchistą”, itd. Nie tędy droga.

Są jednak pewne predyspozycje charakterologiczne, które sprawiają, że określone gatunki po prostu nam podchodzą, a inne z kolei nie. Tym należy się kierować przy wyborze. Aczkolwiek i tu czai się ryzyko szufladkowania – jak bowiem ocenić, która muzyka jest przeznaczona dla wrażliwych ludzi – poezja śpiewana czy rock? Często myli się w tych momentach brzmienie, instrumentarium i całą obudowę kompozycyjną z tekstami. Dla wielu osób to one właśnie są najważniejsze w piosenkach – one i emocje, o których traktują.

Emocje zaś są językiem uniwersalnym i stoją ponad prostymi stylowymi podziałami. To, jakimi melodiami są obudowane, to już inna sprawa. Do jednych lepiej przemawiają mocne słowa wpisane w estetykę buntu – tym bliżej będzie do rocka – inni zaś wolą refleksyjny namysł nad pięknem natury czy sensem historii – tacy z kolei poprzestaną na poezji śpiewanej.

Najmniej wymagający pozostają Ci, dla których muzyka to przede wszystkim tło dla zabawy na imprezie i oni będą mieli najmniej problemów ze stwierdzeniem, jaka muzyka do nich pasuje – liczy się by była rytmiczna, chociaż i tu łatwo o uproszczenie. W końcu muzyka elektroniczna dzieli się na wiele rodzajów.

Uwaga!

Niezależnie więc od tego, jaki gatunek czy styl jest Ci najbliższy, nie myśl, że jesteś skazany tylko na niego. Ograniczanie się w jakikolwiek sposób nie jest dobry – i tyczy się to także kultury muzycznej. Nawet najbardziej zagorzały zwolennik hard-rocka może wzruszyć się rzewną balladą i nie będzie to stało w sprzeczności z jego zainteresowaniami czy osobowością.

Jakiej muzyki słuchacie najczęściej? Ograniczacie się do jednego gatunku czy słuchacie „wszystkiego”? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo robić, gdy związek się rozpada?
Następny artykułCzy zdrada oznacza brak miłości?

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here