Hobby Technika litowa fotografia - jak ją imitować?

Technika litowa fotografia – jak ją imitować?

-

Kopiujemy warstwę i przesuwamy kopię do góry. Teraz wybieramy opcję „Poziomy” i przesuwamy środkowy suwak w prawo, aby zmniejszyć kontrast naszego zdjęcia i rozjaśnić cienie. Zdjęcie będzie wyglądać jakby było wyblakłe. Wypadałoby dodać do zdjęcia nieco koloru. Można w tym celu skorzystać z „Wariacji” („Obraz”, „Dopasowania”).

Wybieramy interesujący nas odcień i zmieniamy tryb mieszania warstwy, która jest kopią, ze „Zwykłego” na „Mnożenie”. Zmniejszamy krycie warstwy do minimum 80% i spłaszczamy obrazek. Znowu dodajemy kontrastu. Tym razem możemy skorzystać z „Poziomów”. Przesuwamy suwak czarny w prawo, a szary suwak w lewo. Zatwierdzamy, klikając „OK”. Tworzymy kopię warstwy i ponownie dodajemy kontrastu za pomocą „Krzywych”. Spróbujmy wygiąć prostą w kształt litery „S”. Tryb mieszania zmieniamy na „Nakładka” i ustawiamy krycie na 20%. Zdjęcie ma już zabarwienie litowe. Spłaszczamy warstwy i dodajemy do zdjęcia ziarno. Wciskamy klawisz „Alt” i klikamy w ikonę „Nowa warstwa”.

Wybieramy tryb mieszania „Nakładka” dla nowej warstwy. Na dole ramki znajduje się opcja „wypełnij kolorem neutralnym dla nakładki (50% szarości)”. Stawiamy obok niej „ptaszka” i klikamy „OK”. Wybieramy z menu u góry ekranu zakładkę „Filtr”, następnie „Szum” i „Dodaj szum”. Wybieramy „szum gaussowski”, zaznaczamy opcję „Monochromatyczny” i zatwierdzamy, klikjąc „OK”. Szum zapewne będzie zbyt mocny dla fotografii litowej, dlatego możemy go zmniejszyć za pomocą „Rozmycia”. Wybieramy z menu „Filtr” i „Rozmycie”. Promień rozmycia możemy ustawić w okolicach 1 piksela. Ponieważ ziarno na fotografiach litowych występuje głównie w obszarach zacienionych, dobrze będzie pozbyć się ziarna z części naszego zdjęcia. W tym celu, klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na warstwę z ziarnem.

Pojawi się okno dialogowe „stylu warstwy”. Na dole tego okna znajduje się suwak „Warstwa pod spodem”, który powinniśmy przesunąć w lewo. Następnie, z wciśniętym klawiszem „Alt”, przesuwamy suwak jeszcze bardziej w lewo. Teraz pozostaje nam już tylko spłaszczyć warstwy. Można jeszcze pobawić się w przyciemnianie cieni i dodanie ramki do zdjęcia, ale nie jest to konieczne.

Próbowaliście kiedyś osiągnąć efekt fotografii litowej? Jak Wam poszło? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wybrać rower?

Jazda na rowerze to jeden z najzdrowszych, a przy okazji najprzyjemniejszych sportów. By jednak w pełni móc korzystać z jej dobrodziejstw, niezbędny jest zakup odpowiedniego sprzętu. Co w praktyce oznacza wyrażenie „odpowiedni rower”?

Gofry – przepis

Gofry to wyśmienity przysmak, polecany szczególnie latem, kiedy ich wykonanie, ze względu na sezon owocowy, możemy urozmaicić. Wszystko jednak zależy od upodobań. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj gofrów preferujemy i jakich dodatków używamy, najważniejsze jest ciasto, z którego je wykonamy.

Zobacz też

Czy kocie wąsy odrastają?

Wąsy kota, zwane też wibrysami lub włosami czuciowymi, są bardzo czułym aparatem pomagającym kotu poruszać się w gorszym oświetleniu, gdy informacje wzrokowe są niewystarczające. U nasady wibrysów znajdują się liczne połączenia nerwowe. Sztywne wąsy odbierają delikatne wibracje powietrza, dzięki czemu kot może określić odległość od otaczających go obiektów. Pomagają mu one też w ocenie możliwości przeciśnięcia się przez wąskie przejścia i w polowaniu określając dokładne położenie ofiary.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: