Hobby Tkaniny do haftu - jakie wybrać?

Tkaniny do haftu – jakie wybrać?

-

Najpopularniejszy rodzaj haftu – haft krzyżykowy – wykonuje się głównie na dwóch rodzajach materiału – na kanwie i na lnie. Kanwa to sztywny materiał nadający się do haftów przeznaczonych na obrazy. Na lnie haftuje się obrusy, serwety, ubranie.

Kanwa jest idealnym materiałem dla początkujących hafciarzy. Ma idealnie równe nitki, wszystkie jej sploty krzyżują się pod kątem prostym. Nie jest w stanie niczym zaskoczyć haftującego. Dlatego bezpiecznie jest stawiać pierwsze kroki właśnie na kanwie. Istnieje całe mnóstwo jej rodzajów (zwłaszcza jeśli chodzi o gęstość) i kolorów, więc każdy wybierze spośród nich taką, na której będzie mu się najlepiej pracowało.

Bardziej wprawni hafciarze tworzą rysunki na lnie. Jest to o tyle trudne, że będąc naturalnym materiałem – nie zawsze ma zupełnie jednolitą strukturę. W pewnych miejscach nici tworzące siatkę materiału, są grubsze albo cieńsze niż w pozostałych, a przez to może ulec zmianie także rozmiar krzyżyka. Jeśli więc zamierzacie kupić len, zwróćcie uwagę, by miał on jak najbardziej regularne sploty, zdecydowanie uprzyjemni Wam to haftowanie.

Haft płaski można wykonywać na każdym rodzaju materiału. Jednak gdy jest on zbyt gruby, możemy mieć problem z wyszywaniem – przez gruby materiał znacznie ciężej przebić igłę. Trzeba użyć do tego sporej siły. Biorąc pod uwagę fakt, że wielokrotnie będziemy przekładać igłę, ukończenie pracy może kosztować nas sporo wysiłku. Do takiego haftu lepiej wybrać cienką tkaninę: bawełnę, cienki jeans itp. Jeśli jednak ktoś uprze się, żeby haftować ornament na grubej tkaninie, lepiej powierzyć to zadanie maszynie, która zrobi to lepiej niż człowiek, a przy tym… nie zmęczy się. Mówię tu o hafcie komputerowym, który jest wprost idealny do tkanin, na których ręczne wyszywanie jest utrapieniem. To jej najlepiej oddać ręczniki, płaszcze, kurtki.

Haft gobelinowy powstanie tylko na kanwie, bo wymaga on dużych oczek. Z kolei haftem zwanym koralikowym można obszyć dowolny rodzaj materiału. Oczywiście, im grubszy będzie rzeczony materiał, tym gorzej, jednak duża siła i gruba igła na pewno pomogą uporać się z zadaniem.

Na czym zwykle haftujecie? Dajcie znać!

Dominika Olszewska

Dominika Olszewska – absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasją jest język hiszpański i szeroko pojęty Handmade: haftuje, wykonuje biżuterię; entuzjastka decoupage. W naszym serwisie mają Państwo okazję podziwiać jej prace.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Przygoda z własnoręcznie robioną biżuterią rozpoczęła się zupełnie niespodziewanie – od kolczyków stworzonych z uszkodzonego naszyjnika. Jako że efekt był zadowalający, zaczęły powstawać kolejne kolczyki, zawieszki, bransoletki z koralików, stopniowo dodawałam do nich inne elementy: piórka, muszelki, itp., by biżuteria była coraz ciekawsza i niepowtarzalna. W ten sposób zapełniłam całą szufladę i obdarowałam nimi mnóstwo koleżanek. Potem przyszła kolej na figurki z masy solnej, modeliny oraz haftowanie. Ostatnio odkryłam urok ozdób wykonanych z filcu.

Oprócz tego, zajmuję się tłumaczeniami z języka hiszpańskiego, który od wielu lat jest moją wielką pasją. Fascynuje mnie wszystko, co związane z kulturą śródziemnomorską, mediami oraz rozwojem osobistym

W każdej wolnej chwili zakładam rolki i robię rundkę po pobliskim parku, co mnie odstresuje i daje mnóstwo energii. Od niedawna stanowię rodzinę zastępczą dla kociąt ze schroniska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Problemy z żołądkiem – co oznaczają?

Jednymi z najczęściej występujących problemów żołądkowych są niestrawność i wrzody żołądka. W jaki sposób z nimi walczyć, by nie odczuwać bólu i zahamować ich postęp?

Indyk faszerowany – przepis

Faszerowany indyk kojarzy nam się przede wszystkim z amerykańskim Świętem Dziękczynienia. Pomimo że w Polsce nie obchodzimy takiego święta, a indyk nie wiąże się z żadną świąteczną tradycją, obraz pieczonego, faszerowanego indyka na stałe utrwalił się w naszej kulturze.

Zobacz też

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną...

O czym pamiętać, kupują nowy wężyk do fajki wodnej?

Elastyczne wężyki do shishy odpowiadają za komfort palenia, a po części również za zapach dymu. Jeśli wybierzesz model, który...

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Może Cię zainteresuje: